Mikrocement na meble to jedno z mniej znanych, ale niezwykle ciekawych i inspirujących zastosowań betonu dekoracyjnego w nowoczesnym wystroju wnętrz. Firma Itbud posiada w swojej ofercie mikrocement Grigio Futura M, który możemy wykorzystać w tym celu.
Mikrocement na meble w formie cienkiej warstwy dekoracyjnej to sposób tworzenia wystroju wnętrza, obok oczywiście prac związanych z posadzkami i ścianami. Możliwości mikrocementu (inna używana nazwa: mikrobeton) są tutaj ogromne. Materiał ten może całkowicie zmienić charakter mebli w zakresie ich ogólnego wzornictwa, faktury powierzchni, koloru i wrażeń ,,ciężkości”. Co więcej, jest to nie tylko sposób nadania ciekawego designu nowo tworzonym meblom, ale także odnowienia starych.
Zobacz Produkt: Mikrocement Grigio Futura M >>
Mikrocement na meble i efekt pozornej ,,ciężkości”
Lekka zabudowa płyt meblowych np. w drewnie, w połączeniu z nałożoną warstwą mikrobetonu, nadaje im ciężki, masywny charakter. Dla ,,niewtajemniczonych” otwieranie pozornie ciężkich drzwi szafy, z wyglądu całkiem „zabetonowanej”, wywoła lekki objaw ,,szacunku” dla ciężkiego elementu. W praktyce, cienka warstwa mikrobetonu na meble Grigio Futura M, tylko nieznacznie powiększa wagę płyt meblowych.
Aranżacja betonów dekoracyjnych we wnętrzach mieszkań jest bardzo aktualna. Dzieje się tak, ponieważ korzystamy zarówno z efektu optycznego „betonowej masy”, jak i różnorodności wzorów i faktur, jakie można uzyskać. Wytworzenie dekoru jest kreatywnie nieograniczone. Używając specyficznej kolorystyki mikrocementu na meble, otrzymujemy design, jaki do tej pory nie istniał w naszych domach.
Czy mikrocement na meble odwzoruje strukturę betonu?
Tak, Mikrocement na meble bardzo dobrze odwzorowuje strukturę betonu. Robi to w sposób znacznie lepszy od innych materiałów powłokowych, imitujących beton. Farby i tynki, których celem jest osiągnięcie tego efektu, nie posiadają jak dotąd równomiernego połączenia wszystkich cech betonowego designu w takim stopniu, jak właśnie mikrocementy.
Korzystamy tutaj ze specyficznych właściwości mikrocementów – najwierniejszego odwzorowania struktur betonów architektonicznych, za pomocą cienkiej warstwy dekoracyjnej, nakładanej na praktycznie dowolny materiał podkładowy.
Łatwość i sposób nakładania mikrobetonu na meble oraz dalsza obróbka
Warstwa mikrocementu na meble jest nakładana ręcznie (może być również natryskiwana). Doskonale przykleja się do dekorowanego mebla, po wcześniejszym przygotowaniu jego powierzchni. Warstwa dekoracyjna łatwo poddaje się obróbce technicznej. Możemy ją stosować zarówno na prostych bryłach blatów, jaki i na meblach nietypowych np. o wygiętej lub niejednolitej powierzchni.
Zastosowania mikrocementu na meble
Mikrocement na meble najczęściej nakładamy na blaty stołów i fronty szaf. Stosuje się go także na korpusach regałów, skrzyniach łóżek i parapetach.
Mikrocement na meble odpowiedni do nowego i starego wyposażenia pomieszczeń
Mikrocement na meble, jego położenie i aranżacja – stała się polem do popisu dla projektantów i wykonawców. Wzór i kolor betonu można wytworzyć na każdej płycie meblowej. Obróbkę możemy wykonać na meblach zamawianych na wymiar, jak i poddać renowacji stare meble. Powłoka betonowa znakomicie połączy się z płytą surową, nawet typu OSB, jak i będzie ,,współpracować” z materiałami starych i wysłużonych mebli. Standardowe, drewnopodobne okleiny nie stanowią tu przeszkody.
Możemy nadać nowe życie lub raczej „new look” popularnym meblom wielkich producentów. Możemy sprawić, że najtańszy nawet stolik, w nowej odsłonie betonowej, będzie prezentował się ekskluzywnie.
Mikrocement na meble – dostępne kolory
Mikrocement na meble ma szeroką gamę dostępnej kolorystyki, choć najczęściej jest wykorzystywany w odmianach betonowej szarości. Klienci mają głównie na uwadze istniejącą modę na „zimny look” czy styl skandynawski. Ten styl zakłada jednak w pewnym stopniu zastosowanie również kolorów cieplejszych. Możemy także wytworzyć warstwy betonowe w kolorach np. ecru, niebieskim czy żółtym (w praktyce w każdym kolorze). Szczególnie należy zwrócić uwagę na wykorzystanie mikrocementu na meble w kolorze białym lub częściej ,,złamanej bieli”. Może być też na przykład kolor różowy. Poniżej przykład betonowego biokominka.
Mikrocement na meble – efekt ,,hand made”
Mikrocement na meble wyróżnia się cechą ,,hand made”, ponieważ bardzo często jest nakładany ręcznie. Możemy kontrolować powstawanie koloru i poziom odbicia światła (połysk/mat). Specyfika obróbki mikrobetonu (nakładanie i szlifowanie) powoduje jednak, że efekt na meblach będzie niepowtarzalny.
Oczywiście większym nakładem pracy można ujednolicić wygląd powierzchni, ale przecież sięgamy po mikrocement na meble między innymi ze względu na jego betonowy wygląd, więc charakterystyczna nieciągłość struktur jest jak najbardziej pożądana.
Edycja treści: Rafał Kuziora, treść merytoryczna Jarosław Kłos.