Do niedawna beton uważany był za relikt i wynalazek okresu PRL. Kojarzony z wielką płytą, nudą, monotonią i szarością. Materiał można było znaleźć tylko w przemysłowych przestrzeniach. Dziś beton dekoracyjny zdobi ekskluzywne wnętrza mieszkań, biur, hoteli, restauracji czy galerii. Ściany i sufity z betonu dekoracyjnego goszczą w loftach, industrialnych kawiarniach, stanowią uzupełnienie innych stylów, jak klasyczny czy glamour.
Beton dekoracyjny odpowiednio zaaranżowany i zastosowany, nada wnętrzu wyjątkowego, nieco rustykalnego charakteru. Materiał ten najlepiej pasuje do wnętrz minimalistycznych, prostych, nowoczesnych, bez nadmiernego przepychu.
Beton architektoniczny to prosty i jednocześnie awangardowy sposób na nowoczesne wnętrze, przy aranżacji którego nie musimy i nie możemy zbyt wiele kombinować. Niedoskonałość, niepowtarzalność betonu stanowi jego największą wartość i wyjątkowość. Beton dobrze łączy się z innymi materiałami, takimi jak szkło, drewno lub metal.
Metody wykonania ścian z betonu dekoracyjnego.
W celu wykonania ściany z betonu dekoracyjnego możemy wybrać jedną z 4 dostępnych metod.
1. Beton architektoniczny szalunkowy, zwany również betonem architektonicznym licowym.
Beton architektoniczny szalunkowy jest wylewany bezpośrednio na placu budowy do odpowiednio przygotowanych szalunków (formy do nadawania kształtu mieszance betonowej). Następnie materiał jest zawibrowany. Na powierzchnię szalunków mogą być naniesione różne wzory (faktury), które uwidaczniają się na gotowej powierzchni ściany. Efekt końcowy uzyskuje się po zdjęciu szalunków.
Beton architektoniczny licowy pozwala na tworzenie monolitycznych brył. Ze względu na stosunkowo skomplikowaną technologię wytwarzania i nanoszenia mieszanki, jest to obecnie najdroższe rozwiązanie. Posiada również kilka innych „wad”. Ponieważ szalunki stanowią monolityczną konstrukcję budynku, takiego efektu nie uzyskamy w już istniejącym lub remontowanym domu. Ostateczny wygląd betonu dekoracyjnego musi być zaprojektowany przed rozpoczęciem prac.
Inną specyfiką tej metody jest to, że ostateczny wygląd betonu architektonicznego bywa narażony na różne błędy wykonawcze. Efektu końcowego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Może nas miło zaskoczyć lub bardzo rozczarować. Po wykonaniu wszystkich prac, jeśli wystąpią błędy, najczęściej nie da się ich naprawić.
2. Gotowe prefabrykaty w postaci płyt i paneli betonowych.
Jaka jest różnica pomiędzy betonową płytą architektoniczną i betonowym panelem architektonicznym?
Dwa wspomniane wyżej produkty wykonane są z betonu architektonicznego. Różnią się tylko wielkością, swoimi cechami i parametrami użytkowymi.
Płyty betonowe architektoniczne są standardowo wykonywane w rozmiarze: 120 cm / 60 cm przy normatywnej grubości od 1,5 do 2 cm. Średnia waga 1 m2 betonowej płyty architektonicznej to najczęściej ok 31 kg.
Betonowy panel architektoniczny to element wielkogabarytowy, wykonywany w rozmiarach 335 cm / 125 cm lub 275 cm / 125 cm, przy grubości tylko 1 cm.
Grubość panelu architektonicznego wynoszący tylko 1 cm nadaje temu elementowi stosunkowo niską wagę, poniżej 15 kg na 1 m2. Panel architektoniczny ze względu na swoje parametry tj. niską wagę, duży rozmiar oraz łatwość obróbki i cięcia, stał się bardzo cenionym materiałem przez architektów i dekoratorów wnętrz, do dekoracyjnego wykończania ścian.
W Polsce wielkogabarytowe Panele Architektoniczne produkowany są przez Warszawską Faktorię Betonu. Nazwą handlową tego produktu jest Panel Architektoniczny Magnat.
Zobacz stronę Faktorii Betonu >>
Wytwarzamy panel architektoniczny Magnat w technologii Hand Made. Produkt swoje najważniejsze parametry techniczne, wytrzymałość i elastyczność zawdzięcza innowacyjnej technologii GRC Hi-FLEX. Panel architektoniczny Magnat oprócz wielkich rozmiarów to również różnorodność dostępnych kolorów i struktur.
Gotowe aranżacje i inspiracje dostępne są do obejrzenia na warszawskim Mokotowie w Faktorii Betonu. Adres Faktorii Betonu jest taki sam jak siedziby firmy Itbud. Adres znajdziesz na stronie Kontakt.
Panel Architektoniczny Magnat znajdzie zastosowanie w każdym pomieszczeniu. Możemy użyć go w salonie i przedpokoju, jak również w miejscach mokrych lub wilgotnych (np. kuchnia czy łazienka). Występuje również w wersji outdoor, jako materiał elewacyjny. Kolejną zaletą Wielkogabarytowego Panelu Architektonicznego Magnat jest szybkość jego zamontowania. Wystarczy jeden dzień, aby wykończyć nim duże pomieszczenie, całkowicie, na gotowo. Panel architektoniczny jest już 100% gotowym elementem, możemy powiedzieć o nim finish panel.
3. Aplikacja betonowych tynków dekoracyjnych.
Pośród wszystkich dostępnych odmian, na szczególna uwagę zasługuje Mikrocement zwany również mikrobetonem. Zobacz Grigio Futura M >>. Mikrocement aplikujemy na powierzchnię ściany w grubości tylko 2 mm.
Mikrocement to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących betonu charakteryzującego się powierzchnią bez przerw i dylatacji. Mikrobeton to produkt, który sprawdzi się w każdym środowisku wewnątrz i na zewnątrz budynków. Doskonale wygląda w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Idealnie komponuje się z surowością mieszkań typu loft, jak również może urozmaicić styl klasyczny. Dzięki zróżnicowanym technikom nakładania materiału oraz nieograniczonej palecie dostępnych kolorów, można osiągnąć niepowtarzalny efekt wykończenia ściany bądź sufitu. Mikrocement można wykorzystać także jako pokrycie powierzchni blatów kuchennych, okładzin mebli lub na posadzki.
4. Zastosowanie farb imitujących beton.
Na rynku i w marketach jest wiele tego typu rozwiązań. Z uwagi na ich nienaturalny charakter, który stanowi jedynie imitację naturalnego i prawdziwego betonu, nie będę tego opisywał i rozszerzał.
Podsumowanie:
Z palety zaproponowanych rozwiązań, każdy znajdzie odpowiednie, pasujące do swoich potrzeb. Jeżeli jesteśmy miłośnikami betonu i planujemy budowę domu, pomyślmy już na etapie projektowania o betonie szalunkowym. Jeżeli ten etap jest za nami, wybierzmy pomiędzy gotowym prefabrykatem w postaci płyty betonowej, wielkiego panelu betonowego lub mikrocementowym tynkiem dekoracyjnym. Każde z przedstawionych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Nasz zespół „miłośników betonu” zawsze służy dobrą radą. Zapraszamy do odwiedzenia nas lub do kontaktu telefonicznego, mailowego.
Przygotował: treść merytoryczna: Krzysztof Okurowski, edycja treści: Rafał Kuziora.
Tagi: betonowy panel architektoniczny, betonowa ściana, betonowe płyty, betonowa płyta, beton na ścianie, ściana w betonie, beton we wnętrzu, beton dekoracyjny, beton szalunkowy, prefabrykaty betonowe, panel betonowy, płyta architektoniczna, Faktoria Betonu, GRC Hi-Flex, Panel Magnat, tynki dekoracyjne.