Impregnacja, zabezpieczenie, czyszczenie betonu architektonicznego.
Beton architektoniczny stał się w ostatnich kilku latach bardzo modnym materiałem wykończeniowym do wnętrz. Kupujemy go, lubimy, ale czy wiemy jak z nim postępować, aby cieszył nas wiele następnych lat ? Chcemy przecież, aby zawsze tak samo dobrze wyglądał i się nie brudził. Jeśli już się ubrudzi pragniemy, aby materiał łatwo dał się wyczyścić i nie żółknął.
Proponuję postępować według zasady: najpierw chrońmy, a nie myślmy jak później wyczyścić beton architektoniczny.
Istnieje wiele rozwiązań. Wielu producentów proponuje różne środki zabezpieczające, zachwalając ochronę na lata.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrać optymalne zabezpieczenie, bez ryzyka zniszczenia produktu z betonu architektonicznego ?
Wybór rozpoczynamy zawsze od określenia przeznaczenia danego betonu architektonicznego, czyli:
- Czy mamy do czynienia ze ścianą, podłogą, blatem czy parapetem ? Jest to najważniejsze i kluczowe pytanie. Każda powierzchnia wymaga indywidualnej oceny i podejścia. Nie ma idealnych i uniwersalnych środków do wszystkiego.
- Pomieszczenia, obszar suchy czy mokry. Kolejne istotne pytanie.
- Jak strefa mokra to czy chodzi o wodę, tłuszcz, środki chemiczne ? Może trzeba uwzględnić wiele czynników jednocześnie ?
- Jak strefa sucha to czy materiał poddawany jest np. ścieraniu czy raczej ma charakter dekoracyjny ?
- Czy beton będzie poddany intensywnemu działaniu UV ?
- Czy beton będzie umieszczony wewnątrz, czy może będzie to zewnętrzna donica na kwiatki, którą pozostawiamy zimą na mrozie ? Czy materiał poddany będzie ciągłym procesom moczenia i suszenia ?
- Czy ściana dekoracyjna i/lub posadzka będzie znajdować się np. w salonie fryzjerskim, , gdzie może zostać potraktowana środkiem utleniającym ?
- Jaki chcemy uzyskać efekt, matowy czy z połyskiem oraz czy impregnat ma zmieniać kolor betonu, przyciemniać go lub pozostawić naturalny wygląd ?
Na te wszystkie i wiele innych pytań musimy znać odpowiedź, zanim wybierzemy odpowiedni środek do zabezpieczenia naszego wymarzonego betonu architektonicznego.
Na skuteczne zabezpieczenie materiału ma również wpływ nie tylko sam środek zabezpieczający, ale również sposób aplikacji. Zazwyczaj mamy do wyboru: natrysk, wałek, pędzel, mop, zanurzenie itp. Zawsze najskuteczniejszym sposobem jest taki, w którym impregnujący środek jest wcierany w powierzchnię zabezpieczanego elementu, czyli najlepiej użyć pędzla lub mopa.
Znając odpowiedzi na powyższe pytania, proszę zwrócić się do naszych specjalistów w firmie itBUD. Na betonach i ich zabezpieczeniach znamy się naprawdę dobrze. Nauczyliśmy się skutecznie chronić nasze produkty. W poniższym tekście nie sposób opisać wszystkie sposoby postępowania i środki zabezpieczające. W każdym przypadku postępujemy inaczej. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie.
Metody czyszczenia zabrudzonego betonu architektonicznego
Tak naprawdę nie ma idealnego sposobu na czyszczenie betonu architektonicznego. Typowo mechaniczne czyszczenie lub środki chemiczne zazwyczaj uszkadzają strukturę lub powierzchnię elementu betonowego. Ja ze swojego doświadczenia wiem, że istnieją tylko dwie skuteczne metody:
- Piaskowanie. Piaskowaniu poddajemy całą powierzchnię, a nie tylko zabrudzony fragment. Jako materiał ścierny użyjmy drobnej frakcji piasku szklarskiego. Metoda skuteczna przy powierzchniowym zabrudzeniu.
- Czyszczenie suchym lodem. To proces, w którym granulat suchego lodu jest rozpędzony do ponad-dźwiękowej prędkości w celu uderzenia o czyszczoną powierzchnię i w efekcie jej oczyszczenie. Granulat jest przyśpieszany z wykorzystaniem sprężonego powietrza.
Treść merytoryczna Krzysztof Okurowski, przygotował Rafał Kuziora.
Tagi: impregnacja betonu architektonicznego, zabezpieczenie betonu architektonicznego, czyszczenie betonu architektonicznego.