Tynk gliniany jest interesującym materiałem budowlanym, który może być ważnym elementem wystroju wnętrza. Umożliwia uzyskanie chropowatej, oryginalnej faktury powierzchni najczęściej w kolorach ziemi. Pasuje do pomieszczeń tradycyjnych i nowoczesnych.
Tynk gliniany – skład
Podstawowym składnikiem tynku glinianego jest glina, która składa się z pyłu piaskowego, piasku, żwiru o różnej granulacji i iłu. Glina jest surowcem wykorzystywanym w budownictwie od tysięcy lat. Jest łatwo dostępna, plastyczna i używana także do produkcji cegieł, płytek na podłogi i ściany oraz dachówek.
W tynku glinianym obok gliny występują również spoiwa, mikro włókna i dodatki o drobnym uziarnieniu.
Tynk gliniany – zalety
Ma korzystne właściwości użytkowe i fizyczno-chemiczne dla człowieka.
Reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu i zapewnia termo-regulację, która polega na magazynowaniu i oddawaniu ciepła.
Posiada właściwości antygrzybiczne, antystatyczne i antyalergiczne. Dzięki efektowi antystatycznemu, nie osiada na nim nim kurz i brud.
Reprezentuje materiał z jednej strony tłumiący dźwięki, z drugiej zapewniający dobrą akustykę pomieszczenia.
Tynk tego rodzaju można nanosić na ,,surową” powierzchnię ścienną, stosując dowolne narzędzia wykonawcze, począwszy od szpachelki do pędzla czy gąbki. Daje to nieograniczone możliwości uzyskania chropowatej, oryginalnej faktury powierzchni, w zależności od aranżacji wnętrza.
Jest łatwy w naprawie.
Tynk gliniany – wady
Należy wziąć pod uwagę dłuższy czas przygotowania tynku glinianego, aż uzyska on gotową formę użytkową (materiał długo wiąże).
Posiada słabszą wytrzymałość niż tynk cementowo-wapienny.
Nie jest odpowiedni do pomieszczeń bardzo wilgotnych.
Położenie tynku wymaga doświadczenia, najlepiej zatrudnienia fachowców.
Kolorystyka i faktura powierzachni
Można uzyskać dowolny kolor tynku, ale najczęściej wybieraną barwą tynku glinianego jest ta, która pochodzi z palety kolorów ziemi. Można uzyskać także dowolną fakturę powierzchni.
Gdzie można aplikować ten rodzaj tynku?
Tynki gliniane pasują do wnętrz tradycyjnych i nowoczesnych.
Tynki można stosować w różnych pomieszczeniach: salonie, pokoju gościnnym, sypialni, przedpokoju. W przypadku łazienki ten rodzaj tynku powinien być nanoszony z dala od prysznica, wanny i umywalki. W tych miejscach lepiej użyć odpowiednio zabezpieczonego tynku z mikrocementu.
Przygotował Rafał Kuziora.