Podłoga betonowa w domu, moda czy wygoda, prostota czy elegancja ?
Informacje w artykule: podłoga betonowa w domu, aspekty użytkowania, typy posadzek, specyficzne cechy, wybór konkretnego rozwiązania, koszty.
Beton w salonie, kuchni, łazience czy nawet w sypialni jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem na posadzki.
Jest wiele przyczyn takiego wyboru ale najważniejszym, pomijając oczywiście jego naturalne piękno, jest praktyczny i wygodny aspekt jego użytkowania. Posadzki betonowe są niezwykle trwałe, odporne na ścieranie, trudne do zarysowania, odporne na wilgoć. Ciężko nawet porównywać je do drewna lub paneli. Przewyższają je wielokrotnie. Możemy śmiało chodzić w obuwiu, przestawiać meble. Nie zagrozi im nawet biegający duży pies z ostrymi pazurami.
Zimową porą posadzkę betonową możemy uczynić ciepłą i przyjemną w dotyku, stosując ogrzewanie posadzkowe, zarówno wodne jak i elektryczne. Latem podłoga betonowa da nam upragniony chłód i odpoczynek. Z tego powodu starożytne cywilizacje, pochodzące z ciepłych klimatów, stosowały posadzki kamienne.
Posadzki betonowe odpowiednio zabezpieczone specjalistycznymi impregnatami, pozwalają na łatwe utrzymanie ich w czystości. Do zmywania stosujemy tradycyjne metody, jak do posadzek z płytek ceramicznych.
Czytaj więcej o sposobie zabezpieczenia posadzki betonowej >>
Podłoga betonowa sprawdza się prawie w każdym wnętrzu, łatwo komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi. Podłodze betonowej możemy nadać pożądany odcień lub dowolną strukturę, począwszy od idealnie gładkiej do fakturowanej. Ich unikalny wygląd, pożądany jest w każdym wnętrzu, zarówno nowoczesnym, modernistycznym czy o charakterze industrialnym lub loftowym.
Salon nabierze luksusowego charakteru. Kuchnia i łazienka będą łatwe do utrzymania w czystości, a tego typu podłoga w pokoju dziecka posłuży za idealną bazę do stworzenia barwnej aranżacji wnętrza.
Gdy po wielu latach zechcemy odmiany i innego wykończenia, to nic trudnego. Podłoga betonowa będzie idealną bazą pod wykładzinę, parkiet, panele czy płytki ceramiczne.
Jakie typy posadzek betonowych możemy zastosować w domach ?
Betonowe posadzki tzw przemysłowe, są utwardzane powierzchniowo na głębokość kilku milimetrów posypkami z Durobetu >>. Posypki nadają posadzce odpowiednią gładkość, fakturę, pożądany kolor i oczywiście odpowiadają za jej ścieralność, twardość i trwałość. Minimalna grubość takiej posadzki to nie mniej niż 5 cm, a najlepiej ok. 10-12 cm. Wykonania takiej posadzki musimy polecić osobom kompetentnym, dysponującym odpowiednim sprzętem do zacierania, polerowania czy szlifowania.
Betonowe posadzki cienkowarstwowe typu PC, posadzki dekoracyjne >> znajdują zastosowanie tam, gdzie nie dysponujemy kilkoma wolnymi centymetrami, aby wykonać posadzkę przemysłowa durobetonową. Posadzki możemy stosować już od 1 cm, chociaż ich optymalną grubością jest 2 cm. Również tak jak w przypadku posadzek durobetonowych, możemy je zabarwiać na dowolny odcień, wykonywać dowolna strukturę oraz dodatkowo wzmacniać i utwardzać posypkami Durobet.
Ze względu na konieczność użycia gotowych, workowanych zapraw PC, jest to rozwiązanie odrobinę droższe niż podstawowa posadzka z durobetu, ale wizualnie i użytkowo nie będzie od niej odbiegała. Mikrobetonowe (mikrocementowe) >> posadzki betonowe są kolejnym ciekawym pomysłem na oryginalne wykończenie podłogi.
Ich przewagą nad opisanymi powyżej posadzkami, jest możliwość stosowania w ultra cienkiej warstwie 2 lub 3 milimetrów. Znajdują praktyczne zastosowanie tam, gdzie nie możemy zbytnio podnieść się z wysokością, gdzie musimy dostosować się do istniejących płytek, parkietu lub drzwi.
Ze względu na swoje specyficzne cechy tj wysoką elastyczność, łatwość wybarwiania na praktycznie dowolny kolor, stają się wyjątkowym i podstawowym materiałem dekoracyjnym nie tylko w obszarze posadzek, ale również ścian, kominków, schodów czy mebli. Jest to możliwe dzięki temu, że mikrocement można aplikować na prawie każdą powierzchnię (wylewki, drewno, płyty gipsowo-kartonowe).
Od czego zależy wybór konkretnego rozwiązania ?
Wybór konkretnego rozwiązania zależy głównie od możliwości technicznych tj grubość warstwy, jaką możemy zaaplikować. Mieszkając w bloku, nie damy rady wylać posadzki przemysłowej o grubości 5 cm. Pozostaje nam wtedy rozwiązanie: posadzka PC lub mikrocement Grigio Futura.
Mając własny dom, powinniśmy kierować się efektem wizualnym pomimo, że te wszystkie posadzki są bardzo do siebie zbliżone. Są to zawsze drobne, subtelne różnice, które zadecydują o naszym wyborze.
Na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu ?
Proponuję wybierać sprawdzone materiały, nie kierować się pozorną oszczędnością. Należy obejrzeć gotowe realizacje z wykorzystaniem danego rozwiązania. Nie zamawiajmy jedynie kierując się zdjęciem czy małą próbką. Możemy wtedy być rozczarowani efektem finalnym. Korzystając z doświadczonej firmy wykonawczej, polecanej przez producenta, mamy gwarancję przestrzegania reżimów technologicznych, narzuconych dla danego systemu.
Podłoga betonowa, jaki jest koszt ?
Posadzki betonowe wbrew naszym oczekiwaniom, nie są tanim i ekonomicznym wykończeniem. Ich koszt (materiał i wykonanie) kształtuje się na poziomie od 350 do 450 zł/m2.
Na cenę wpływ ma wiele czynników, ale najważniejszym jest wielkość posadzki oraz specyficzne uwarunkowania techniczne. Z doświadczenia wiemy, że jeżeli wykonawca oferuje nam posadzkę na poziomie mocna odbiegającym od powyższych przykładowych cen, powinniśmy być bardzo ostrożni i wnikliwie sprawdzić jego ofertę, łącznie z obejrzeniem kilku ostatnich realizacji.
Efekt finalny posadzki
Każdą z wymienionych posadzek możemy wyszlifować na wysoki połysk lub pozostawić naturalnie matową. Wybór należy do nas. Pamiętajmy, że posadzkę betonową musimy zawsze zabezpieczyć specjalistycznym impregnatem lub lakierem poliuretanowym >>. Nie zostawiajmy posadzki surowej. Beton jest chłonny i zabrudzenia które wchłonie, będą trudne do usunięcia.
Wybierzmy rozwiązanie nam pasujące i cieszmy się pięknem naturalnego betonu.
Treść merytoryczna: Krzysztof Okurowski, przygotował Rafał Kuziora.
Tagi: posadzki dekoracyjne, posadzki ozdobne, mikrocement, posadzki betonowe, posadzki loft, posadzki industrial, beton w salonie, beton w kuchni, podłoga betonowa koszt, podłoga betonowa a ogrzewanie podłogowe.