Tynki betonowe to szeroka grupa produktów wykończeniowych, które szturmem zdobyły rynek aranżacji wnętrz. Skąd taka popularność? Jakie efekty można uzyskać tworząc ściany z betonu? Czy beton architektoniczny faktycznie okaże się ponadczasowy? Sprawdzamy!
Czym właściwie są tynki dekoracyjne?
Tradycyjnie podczas budowy czy remontu dokładano starań, aby beton skrzętnie zakryć. Z biegiem czasu doceniono jednak jego niezwykłe właściwości i zaczęto wykorzystywać jako świadomie wyeksponowany element aranżacji.
Tynk dekoracyjny to starannie dobrana kompozycja różnych kruszyw mineralnych, cementów, wyselekcjonowanych dodatków chemicznych, włókien szklanych. Dla uzyskania pożądanej barwy dodaje się pigmenty.
Mieszanki betonu dekoracyjnego pozwalają uzyskać nietuzinkowe efekty wizualne i wykorzystywane są najczęściej na ścianach lub ich fragmentach. Na tym jednak ich zastosowanie się nie kończy. Beton architektoniczny pozwala również tworzyć niezwykłe elementy wystroju – blaty kuchenne, meble, parapety, donice i wiele więcej. Projektantów ogranicza tylko ich wyobraźnia.
Jakie efekty można uzyskać stosując tynk dekoracyjny?
Rezultat wizualny jest za każdym razem inny i niepowtarzalny. Można wybierać spośród betonów od struktury porowatej do zupełnie gładkiej. Można zmieniać naturalny kolor mieszanki betonowej na dowolny, stosując pigmenty. Betonowym tynkiem dekoracyjnym można pokrywać pojedyncze ściany lub zastosować w całym wnętrzu. Wnętrze można wzbogacić odlewami, także z betonu, dowolnej wielkości i dowolnym przeznaczeniu, o określonym kształcie.
Beton architektoniczny może być obecny we wnętrzu w bardzo wielu różnych formach. Jego piękno kryje się między innymi w tym, że gotowe mieszanki pozwalają zrobić niemal wszystko, co tylko przyjdzie do głowy.
W jakie style aranżacyjne wpisują się tynki betonowe?
Tynki dekoracyjne zdecydowanie podbiły styl loftowy. Loftowe ściany nadają wnętrzom industrialnego charakteru, dodając swoistego „pazura”. Betonowe dodatki doskonale komponują się także ze stylem minimalistycznym czy nowoczesnym. Odnajdą się również w modnych stylach japandi czy skandynawskim.
Ta mnogość możliwości i uniwersalny charakter betonu dekoracyjnego, to wynik jego wizualnej elastyczności. Choć przyciąga spojrzenia i trudno nazwać go niedostrzegalnym tłem, to równocześnie spaja się z dominującym stylem aranżacji, dodając mu oryginalności i elegancji. Powoduje, że pomieszczenia stają się harmonijne i spójne minimalistycznie. Tym samym przypadną do gustu przede wszystkim miłośnikom nowoczesnych, ale przytulnych wnętrz.
Jak beton architektoniczny wypada funkcjonalnie?
W aranżacji wnętrz obok estetyki, liczy się również funkcjonalność. Tynki dekoracyjne są bardzo odporne na tak zwany „ząb czasu”. Trudno je również uszkodzić mechanicznie. Trzeba im przyznać, że są o wiele bardziej wytrzymałe od ścian, pokrywanych zwykłą farbą. Łatwo również utrzymać je w czystości – zabezpieczony beton wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką.
Jeśli wahałeś się i zastanawiałeś, czy beton dekoracyjny jest dobrym rozwiązaniem, porzuć wątpliwości i wykorzystaj ten unikalny materiał do nadania swoim wnętrzom niebanalnego charakteru. Nie pożałujesz wyboru!
Przygotował Krzysztof Okurowski, Rafał Kuziora.