Czy można położyć mikrocement (mikrobeton) na płytach OSB, meblowych, materiałach drewnopochodnych i drewnie naturalnym?
Mikrocement Grigio Futura M bez trudu możemy nanieść na blaty kuchenne, stoły, fronty i korpusy szafek, parapety, elementy stałej zabudowy meblowej, stare zniszczone meble, drzwi itp. Wszystkie te podłoża mają jedną wspólną cechę. Są wykonane z drewna litego bądź materiałów drewnopochodnych.
Znaczenie odpowiednio przygotowanego podłoża przed położeniem mikrocementu
Kluczową rolę przed aplikacją mikrobetonu na wyżej wspomniane materiały, pełni odpowiednie przygotowanie podłoża z zastosowaniem właściwych produktów podkładowych.
Warstwę mikrocementu na materiały drewniane i drewnopochodne możemy aplikować ręcznie lub mechanicznie (metoda natrysku pneumatycznego). Grigio Futura M ma znakomitą przyczepność do powierzchni i daje się stosunkowo łatwo obrabiać (szlifować) przed naniesieniem powłok ochronnych.
Czy można nanosić mikrobeton na formy i bryły elementów, które są bardziej skomplikowane?
Warstwę mikrocementu możemy stosować na prostych bryłach blatów, frontów, korpusów, jak i na meblach nietypowych np. o wygiętej lub niejednolitej powierzchni.
Nakładanie mikrocementu na dowolne elementy, krok po kroku.
Przygotowanie
Zacznijmy od wymienienia narzędzi i materiałów potrzebnych do pokrycia np. blatu kuchennego mikrobetonem Grigio Futura M.
Potrzebne nam będą:
✔ pace i szpachle stalowe, packi do narożników,
✔ wałki, pędzle, szczotki,
✔ naczynia do mieszania, waga, wiertarka z mieszadłem,
✔ szlifierka oscylacyjna, szlifierka kątowa, kostka do szlifowania, papier ścierny, pad diamentowy,
✔ folie i taśmy malarskie zabezpieczające,
✔ żywica epoksydowa itPOX Z, mikrocement Grigio Futura M, grunt RG-P, lakiery lub impregnaty (WAX-D, itPUR W, itPOX W), grunt jednoskładnikowy Kwarc Kontakt, piasek kwarcowy.
Etap 1: Przygotowanie podłoża
Powierzchnie drewniane i drewnopochodne przed aplikacją preparatu gruntującego muszą być suche, pozbawione luźnych elementów oraz odpylone.
Powierzchnie laminowane oraz płyty OSB należy przeszlifować papierem ściernym o gradacji 60-80 w celu zmatowienia powierzchni, następnie odpylić i odtłuścić np. benzyną ekstrakcyjną.
Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do aplikacji gruntu Kwarc Kontakt lub żywicy technicznej itPOX Z.
W zależności od warunków pracy elementów meblowych, stosujemy odpowiedni podkład i tak dla frontów, korpusów, elementów stałej zabudowy wewnątrz pomieszczeń, stosujemy preparat Kwarc Kontakt, nanosząc go na wszystkie powierzchnie, gdzie będzie aplikowany mikrocement.
Dla blatów, stołów, drzwi, parapetów i wszystkich elementów narażonych potencjalnie na zachlapania, kontakt z wodą lub mebli ogrodowych – zaleca się stosowanie żywicy itPOX Z.
Pamiętać należy o zmniejszeniu wymiarów np. frontów meblowych o grubość warstwy mikrocementu oraz sfazowaniu narożników przed nałożeniem gruntu.
Aplikację Kwarc Kontaktu wykonujemy za pomocą pędzla lub wałka, żywicę po odpowiednim połączeniu składników A+B aplikujemy wałkiem z krótkim włosem a następnie zasypujemy piaskiem kwarcowym. Po wyschnięciu powłok podkładowych dla obu preparatów, powierzchnie szlifujemy papierem ściernym o gradacji 60 w celu usunięcia luźnych, niezwiązanych ziaren kruszywa.
Etap 2: Nakładanie warstwy mikrocementu Grigio Futura M
W zależności od metody aplikacji, Grigio Futura M nakładamy w jednej (natrysk) lub dwóch warstwach (metoda ręczna). Do aplikacji ręcznej używamy pacek stalowych, nierdzewnych (typ wenecki). Materiał nakładamy równomiernie, wykonując krótkie i zdecydowane ruchy pacą. Grubość warstwy od 1 do 1,5 mm (1-1,5 kg). W metodzie natrysku wykorzystujemy pistolet natryskowy, nanosząc materiał w jednej warstwie o grubości ok. 2-2,5 mm (2-2,5 kg). Po całkowitym wyschnięciu od 4 do 12 godzin, można przystąpić do szlifowania międzywarstwowego lub końcowego.
Etap 3: Szlifowanie międzywarstwowe
Etap ten służy do wyrównania powierzchni uprzednio nałożonego materiału, zebranie naddatku materiału i odpowiedniego przygotowania pod warstwę końcową. Używamy do tego celu szlifierek mechanicznych, oscylacyjnych lub wykonujemy je ręcznie. Stosujemy papiery ścierne o gradacji od 40 do 80 lub pad diamentowy o gradacji 50. Efekt szlifowania uzależniony jest od techniki pracy, siły docisku, obrotów urządzenia oraz zastosowanej gradacji. W przypadku naniesienia jednej warstwy, jest to szlifowanie końcowe.
Etap 4: Aplikacja warstwy końcowej, dekoracyjnej i użytkowej (aplikacja ręczna)
Przed nałożeniem tej warstwy, całość powierzchni dokładnie czyścimy z kurzu po szlifowaniu, następnie gruntujemy preparatem RG-P w ilości 0,1-0,15 kg/m2. Po wyschnięciu gruntu 4-6 godzin, aplikujemy warstwę końcowa (dekoracyjną). Sposób aplikacji jest analogiczny jak w etapie I, stosujemy taką samą technikę, narzędzia i zachowujemy podobną ilość materiału Grigio Futura M. Po całkowitym wyschnięciu od 4 do 12 godzin, można przystąpić do szlifowania końcowego.
Etap 5: Szlifowanie końcowe
Postępujemy analogicznie, jak przy szlifowaniu międzywarstwowym, zmieniamy jedynie gradację papieru na 80 do 120, lub używamy padu diamentowego o gradacji 50, w zależności od oczekiwanego efektu końcowego. Po wyszlifowaniu dokładnie czyścimy (odkurzamy) i przecieramy lekko wilgotną szmatką.
Etap 6: Końcowe zabezpieczenie powierzchni
W tym celu stosujemy impregnację lub lakierowanie. Wybór odpowiedniego środka uzależniony jest od przeznaczenia i użytkowania powlekanego elementu.
Impregnację preparatem akrylowym RG-P lub WAX-D stosujemy zazwyczaj wewnątrz pomieszczeń, na ściany i inne powierzchnie lekko eksploatowane, wykonując 2 warstwy impregnacji w odstępach ok. 4 godzinnych w ilości ok. 0,15 kg/m2. Lakierowanie preparatem poliuretanowym stosujemy zazwyczaj wewnątrz lub na zewnątrz, na powierzchnie użytkowe średnio i mocno eksploatowane, narażone na kontakt z wodą, wykonując 2 warstwy zabezpieczenia, w odstępach max. 24 godzinnych. Do wykonania tych powłok stosujemy lakier itPUR W lub itPUR Z oraz itPOX W dla mebli ogrodowych. Preparaty powłokowe nanosimy wałkiem lub pistoletem lakierniczym.
Jak widać, aplikacja mikrocementu na materiały drewnopochodne jest możliwa i nie jest aż tak skomplikowana, jeśli będziemy stosowali zasady wymienione w tym artykule. Możemy zmienić wygląd naszych pomieszczeń i mebli oraz dać „drugie życie” naszym wysłużonym frontom kuchennym. Wystarczy odrobina umiejętności, pomysł i parę godzin pracy.
Przykładowe elementy drewnopochodne pokryte mikrocementem Grigio Futura M.
Treść: Marek Maciaszek, przygotował: Rafał Kuziora.