Widzimy, że materiały betonowe czy mikrocementowe w różnych odmianach i rodzajach, od dłuższego czasu znajdują częste zastosowania w najbardziej prestiżowych obiektach i w otoczeniu zewnętrznym. Najpopularniejsze zastosowania to posadzki i tynki w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Inne użycie to elementy wystroju np. blaty stołów, umywalki czy lampy w różnych kształtach (beton architektoniczny), płytki i panele różniące się wielkością, fakturą i barwą. Także elementy małej architektury np. fontanny i rzeźby.
Większość ze wspomnianych zastosowań można obejrzeć w naszym Showroom-ie w siedzibie firmy Itbud w Warszawie, gdzie przygotowaliśmy bogatą ekspozycję próbek posadzek, tynków, betonu architektonicznego. Kolejne przykłady realizacji przy użyciu tych materiałów znajdują się w pomieszczeniach biurowych naszej firmy, które również można zobaczyć. Serdecznie zapraszamy w godzinach pracy firmy Itbud od 7:00 do 15:00 (poniedziałek – piątek).
Beton i jego liczne rodzaje oraz odmiany mają swój charakter, pewną surowość i naturalność oraz unikatowość. Faktura powierzchni, a zwłaszcza układ występujących ,,kraterków” czy ,,wżerów” nigdy się nie powtarza. Można przygotować kilka projektów aranżacji wnętrz, używając tego samego materiału i składników, a jego wygląd i tak będzie się różnił od siebie w różnych lokalizacjach. Efekt zróżnicowania materiału będzie nawet wzmocniony przez odmienne warunki oświetleniowe w tych miejscach.
Inną wspaniałą cechą mikrocementu i betonu architektonicznego jest to, że doskonale pasuje w połączeniu z innymi materiałami np. drewnem, stalą, szkłem, ceramiką. Znajdziesz zdjęcia wielu takich przykładów w artykułach / fotorelacjach na naszym blogu, zwłaszcza dotyczących aranżacji wnętrz.
Ze względu na swoją specyfikę, ten materiał jest także ciekawy dla artystów.
Pani Beata Bogucka zainteresowała się bogatymi możliwościami betonu i odnalazła jego wymiar artystyczny oraz zaimplementowała w swoich pracach. W prezentowanej realizacji, faktura powierzchni betonu stanowi doskonałe tło dla masek, wykonanych z ceramiki.
,,Trzy maski są wypalane w technice raku ze szkliwem białym i transparentnym. Ciemne tło i struktura gładzi betonowej w wyjątkowy sposób podkreślają tajniki ceramicznego dzieła.”
Kliknięcie na zdjęcie pokaże jego wersję w oddzielnym oknie przeglądarki internetowej.
Kolejna praca Artystki, Pani Beaty Boguckiej.
,,Szkło w technice pate de verre na powierzchni tynku dekoracyjnego firmy Itbud. Takie połączenie różnych materiałów podkreśla w wyjątkowy sposób niuanse strukturalne dzieła.”
Kliknięcie na zdjęcie pokaże jego wersję w oddzielnym oknie przeglądarki internetowej.
Okazuje się, że beton, mikrocement występujący w swoich licznych odmianach i zastosowaniach to nie tylko materiał o charakterze dekoracyjnym i użytkowym, ale także artystycznym.
Poniżej 2 pokazywane już realizacje w wersji dużych zdjęć, dzięki którym można lepiej zobaczyć szczegóły prac (zalecane oglądanie: duży ekran).
Przygotował Rafał Kuziora, Beata Bogucka.