Jak przygotować mieszankę GRC do aplikacji metodą odlewania ?
Wydaje się to prostą i łatwą czynnością szczególnie, gdy korzystamy z gotowej mieszanki betonu architektonicznego GRC >>. Z moich obserwacji wynika jednak, że wiele osób nie potrafi tego właściwie zrobić, co skutkuje licznymi błędami i wadami widocznymi na wyrobie gotowym.
Jakie błędy można popełnić w wyniku złych praktyk pracy z materiałem: beton architektoniczny ? Jakie będą widoczne skutki błędów na wyrobie gotowym ?
Najczęstsze skutki popełnionych błędów to:
- nierównomierność kolorystyczna, szczególnie widoczna na kolorowym betonie architektonicznym,
- plamy i przebarwienia,
- struktura wyrobu niekiedy gładka a czasami porowata z rakami i wżerami,
- nierównomierna wytrzymałość mechaniczna, co prowadzi do pękań,
- nierówność powierzchni.
Zalecenia, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć błędów w pracy z betonem architektonicznym ?
Używaj całą zawartość worka
Gotowe mieszanki betonu architektonicznego, oprócz kruszyw o różnych frakcjach i cementów, zawierają w swoim składzie wiele innych surowców. Tymi surowcami mogą być np. polimery, odpowietrzacze, środki reologiczne, środki zwilżające, zabezpieczające.
Z tego powodu wykonując odlew, musimy mieć pewność, że wszystkie niezbędne części składowe gotowego produktu trafią do mieszarki. Gotowe mieszanki są workowane, paletyzowane, transportowane. Podczas tych czynności może, ale oczywiście nie musi nastąpić segregacja poszczególnych składników. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji producent zaleca jednorazowe zużywanie całej zawartości opakowania.
Ale co zrobić, kiedy potrzebuję odlać np. wazonik i zużyć tylko 1 kg gotowej mieszanki ? Mam zmarnować cały worek ?
Jest na to proste rozwiązanie. Całą zawartość worka przesypujemy do szczelnego plastikowego wiadra i mieszamy na sucho jego zawartość, za pomocą wolnoobrotowego mieszadła mechanicznego. Odejmujemy potrzebną ilość do zużycia. Pozostałą mieszankę pozostawiamy w wiadrze, szczelnie zakrytym i najlepiej opiszmy wiadro „co w nim jest”. Przed kolejnym użyciem niewielkiej ilości, ponownie wymieszajmy mieszankę na sucho. Przechowywanie w szczelnym opakowaniu wydłuży przydatność mieszanki do użycia.
Mieszaj, wsypując proszek (beton) do wody
Jest to kolejność dla większości bardzo oczywista, ale w swojej praktyce i na szkoleniach bardzo często zauważam, że wiele osób popełnia ten błąd. Skutek tego błędu nie będzie oczywiście taki, jak przy mieszaniu kwasu z wodą, ale może mieć wpływ na równomierność konsystencji mieszanki w całej swojej objętości. Ta konsystencja wpływa na: kolor, strukturę i wytrzymałość.
Jak postępować we właściwy sposób ?
- Odważ pożądaną ilość wody do danej ilości używanego betonu architektonicznego.
- Zawartość worka wsypuj powoli lub porcjami do wody, cały czas mieszając za pomocą mieszadła wolnoobrotowego.
- Przestrzegaj właściwych zasad mieszania i czasu.
Używaj wody o temperaturze od 10 do 15 ℃
Temperatura wody zarobowej to nie jest oczywiście najistotniejszy parametr. Postępując jednak w myśl zasady, że najsłabszy parametr decyduje o ostatecznej jakości, musimy i na ten czynnik zwrócić uwagę.
W większości przypadków używamy wodę z „kranu”. Ma ona dość stałą temperaturę, na poziomie 10 – 12 ℃. Taka temperatura wody jest właściwa. Wystrzegajmy się wody o znacznie podwyższonej temperaturze, powyżej 25 ℃. Taka woda będzie miała wpływ na szybkość wiązania betonu. Uniemożliwi nam równomierne jego rozłożenie w formie. Ograniczy możliwość odpowietrzenia i zawibrowania mieszanki w formie. Może również wpłynąć na większą wodo-rządność mieszanki betonu architektonicznego, a tym samy na obniżenie jego wytrzymałości mechanicznej i zmiany kolorystyki. Niekiedy zbyt ciepła woda może mieć niekorzystnie wpływ na składniki chemiczne, zawarte w gotowej mieszance betonu GRC.
Stosuj się do zasad prawidłowego mieszania mieszanki architektonicznej
Ta czynność jest bardzo istotna. Właściwie przeprowadzona ograniczy nam w znacznym stopniu większość wad wymienionych na początku artykułu. Jest to czynność, która wydaje się dość prosta, ale jest bardzo często przeprowadzana nieprawidłowo.
Jak powinniśmy prawidłowo mieszać beton architektoniczny ?
Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, wsypujemy mieszankę do wody, cały czas ją mieszając za pomocą mechanicznego mieszadła wolnoobrotowego. Czas mieszania powinien być nie krótszy niż 3 minuty. Umożliwia to swobodne rozpuszczenie się wszystkich składników mieszanki.
WAŻNE, po wstępnym wymieszaniu powinniśmy pozostawić rozrobioną zaprawę na kilka minut, najlepiej ok. 3 minuty. Po tym czasie ponownie mieszamy zaprawę (ok. 1 minuta), z możliwością dolania do niej niewielkiej ilości wody, ok. 50 ml na worek (ilość dolanej wody musi być stała dla każdej mieszanej partii).
Czynność dwukrotnego mieszania daje nam wiele korzyści:
- wydłuża czas otwarty życia zaprawy,
- umożliwia równomierne rozłożenie w formie,
- daje gwarancje równomiernej konsystencji, a tym samym równego koloru,
- umożliwia przereagowanie wszystkich komponentów zaprawy,
- i wiele, wiele innych istotnych aspektów.
Ze wszystkich wymienionych w tym artykule zasad, ta niewątpliwie jest najważniejsza.
Używaj odpowiedniej mieszarki
Mieszanki betonu architektonicznego GRC w swoim składzie zawierają zbrojenie rozproszone, w postaci ciętego na różną długość włókna szklanego. Włókno szklane jest podstawą tej technologii.
Podczas procesu mieszania (rozrabiania z wodą) mieszanki GRC, możemy uszkodzić strukturę włókna lub go całkowicie zniszczyć. Przyczyną tego jest używanie nieodpowiednich maszyn mieszających, czyli mieszarek szybkoobrotowych które tną, ścierają i niszczą strukturę włókna.
Odpowiednie maszyny stosowane w tej technologii to:
Używaj właściwą Ilość wody zarobowej
Ilość wody zarobowej, jaką zastosujemy do rozrobienia zaprawy betonu architektonicznego, będzie miała wpływ na kilka aspektów.
Zbyt duża ilość wody w zaprawie wpłynie na:
- obniżenie wytrzymałości wyrobu, poprzez zwiększenie stosunku w/c,
- możliwość segregacji składników zaprawy, co skutkuje skurczem prowadzącym do pękania,
- możliwość segregacji pigmentów, powodujące plamy i przebarwienia.
Zbyt mała ilość wody w zaprawie wpłynie na:
- porowatość struktury wewnętrznej i powierzchni, czego wynikiem jest zmieniony wygląd i wytrzymałość wyrobu,
- brak możliwości odpowietrzenia,
- możliwość nierównomiernego wypełnienia formy.
W artykule przedstawiliśmy najważniejsze zagadnienia, tzw ABC pracy z mieszankami betonu architektonicznego. Stosując się do powyższych zaleceń, uzyskamy wyrób betonowy nie tylko dobrej jakości technologicznej, ale i taki który będzie nas cieszył swoim wyglądem, ładną i równą, powtarzalną kolorystyką. Co najważniejsze osiągniemy zamierzoną teksturą powierzchni.
Jestem otwarty i czekam na Państwa dodatkowe pytania. Z przyjemnością podzielę się swoim doświadczeniem.
Treść merytoryczna Krzysztof Okurowski, przygotował Rafał Kuziora.
Tagi: beton architektoniczny, betony architektoniczne, abc betonu, dobre praktyki beton, jak pracować z betonem architektonicznym, beton GRC, gotowe zaprawy beton grc.