Zastosowanie specjalistycznej masy klejąco-mocującej AC 55 firmy Itbud do wykonania odwodnień liniowych w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej.
W projektach posadzki przemysłowej, do obiektów takich jak: hale produkcyjne, magazyny i garaże podziemne zazwyczaj uwzględnia się ciągi odwodnienia liniowego. Odwodnienie liniowe służy do kanalizowania i odprowadzania wody z posadzki. Instalacja odwodnienia liniowego jest zalecana, ale stanowi także najsłabszy element systemu. Posadzka oraz samo odwodnienie liniowe nie stanowią jednolitej struktury. Pracują niezależnie pod naciskiem kół pojazdów oraz innych obciążeń. Z tego powodu odwodnienie liniowe często jest pierwszym (a czasem jedynym) elementem posadzki, który trzeba regularnie naprawiać.
Wykonawcy posadzek przemysłowych przygotowując się do takiej inwestycji, muszą uwzględnić dodatkowe prace i wymaganą staranność przy instalacji odwodnienia liniowego. Jest to wymagane, aby takie rozwiązanie nie stało się kłopotem dla użytkownika końcowego i powodem interwencji w ramach gwarancji. Unikniemy w ten sposób dodatkowych kosztów.
Trzy metody instalacji odwodnienia liniowego.
1. Umocowanie linii odwodnieniowych mechanicznie (śrubunek, kątowniki) na ławie fundamentowej i zalanie posadzki betonem.
2. Wytworzenie linii odwodnienowej w posadzce przez osadzenie belki kantówki, przed wylaniem betonu. Następnie po związaniu betonu, jej usunięcie i montaż korytek na półsuchym betonie, po wykonaniu podstawowych prac posadzkowych.
3. Zbudowanie linii odwodnienia na tzw. szlichcie betonowej z półsuchego betonu, przed wylaniem i zatarciem posadzki.
Ta ostatnia metoda jest najczęściej stosowana w posadzkach przemysłowych. Wykonawcy tworzą linię odwodnienia przez układanie, stabilizowanie i łączenie korytek na szlichcie betonowej z półsuchego betonu. Oczywiście taka konstrukcja musi odpowiadać założonej grubości posadzki, która po wylaniu powinna być równa z rusztami korytek.
W dwóch ostatnich metodach używamy półsuchy beton do połączenia korytek z posadzką. Masę betonową formuje się na tzw „damski felc”, który musi złapać dół i część boków korytka. To on odpowiada za trwałość i żywotność linii odwodnienia. Zastosowanie takiej szlichty betonowej jednak czasami zawodzi. Podczas użytkowania posadzki, odwodnienia poddawane są wielkim obciążeniom dynamicznym od kół pojazdów i innych czynników. Zdarza się, że połączenie pęka. Rozpoczyna się „klawiszowanie” korytek.
Firma Itbud opracowała rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie takiego problemu. Materiałem, którym można zastąpić beton półsuchy jest AC 55, czyli masa klejąco-mocująca służąca do wygodnego i trwałego osadzania odwodnienia w posadzkach przemysłowych.
Właściwości masy klejąco-mocującej AC 55 firmy Itbud.
Zastosowanie masy klejąco-mocującej AC 55 niesie ze sobą wiele korzyści:
- ze względu na właściwości klejące, otrzymujemy silne połączenie korytka z posadzką,
- połączenie jest elastyczne, brak sztywnego odbicia nacisku kół pojazdów oraz brak wrażliwości na drgania i ugięcia stropu,
- wygodne wypoziomowanie i ustabilizowanie korytek podczas montażu,
- właściwości uszczelniające AC 55 chronią ścieżkę odwodnienia przed penetracją wilgoci z wód gruntowych,
- właściwości mrozoodporne dla zastosowań na dachach i tarasach.
Należy zwrócić uwagę, że masa klejąco-mocująca AC 55 jest szczególnie zalecana do użycia w miejscach, gdzie grubość posadzki betonowej utrudnia montaż odwodnień. Standardowo wykonawcy potrzebują miejsca wytworzenie „damskiego felcu” o grubości 3 – 4 cm. Jeżeli posadzka jest zbyt niska i taka przestrzeń nie może być zachowana, zastosowanie produktu AC 55 o grubości warstwy 1 cm zupełnie wystarczy, aby uzyskać trwałe połączenie z podbudową.
Wydajność AC 55 jest duża nie tylko przy wykonywaniu nowych posadzek przemysłowych, ale również przy naprawach odwodnienia liniowego w starych posadzkach. Równie korzystne jest zastosowanie AC 55 przy standardowym wykonaniu odwodnień, gdyż dobre parametry klejące i wytrzymałościowe skutecznie ograniczają ryzyko klawiszowania korytek, a przez to konieczność napraw gwarancyjnych dla wykonawców.
Dowiedz się więcej o masie klejąco-mocującą AC 55 firmy Itbud »
Receptura masy klejąco-mocującej AC 55, produkowana przez firmę ITBUD w Warszawie, została zaprojektowana z uwzględnieniem wymagań firm budowlanych które uznały, że materiał specjalistyczny o wybranych cechach pozwoli im na wyższą jakość wykonania odwodnień, skróci czas pracy i zapobiegnie usterkom oraz naprawom gwarancyjnym.
Przygotował merytorycznie: Jarosław Kłos, edycja treści: Rafał Kuziora.
Tagi: odwodnienie liniowe, posadzka przemysłowa, garaż, hala produkcyjna, magazyn, beton półsuchy.