Szlifowanie mikrocementu, maszyny szlifujące, dobór odpowiednich materiałów ściernych, najczęściej popełniane błędy i ich skutki. Różnice między szlifowaniem i polerowaniem.
Szlifowanie mikrocementu – dlaczego poświęcamy temu zagadnieniu oddzielny artykuł?
Wszystkie etapy prac przy wykonywaniu powierzchni z mikrocementu są bardzo istotne i powinny być wykonane z należytą starannością oraz we właściwy sposób. Nasze doświadczenia wskazują, że proces szlifowania może sprawiać niektórym wykonawcom trudności. Błędy popełniane na tym etapie zdarzają się częściej od innych. Są one spowodowane nieodpowiednim wyborem materiałów i/lub narzędzi, technikami pracy oraz braku rozróżnienia między procesem szlifowania a polerowaniem.
Szlifowanie mikrocementu – dlaczego wykonujemy?
Mikrocement to materiał polimerowo-cementowy. W celu nadania mu oczekiwanych cech użytkowych i wyglądu, należy go wyszlifować. Nie mylić z polerowaniem.
Szlifowanie mikrocementu – definicja
Szlifowanie jest rodzajem obróbki wykończeniowej, polegającej na usunięciu cienkiej warstwy materiału. Ma na celu nadanie odpowiedniego kształtu, dokładności wymiarowej oraz pożądanej chropowatości powierzchni.
Polerowanie – czym się różni od szlifowania?
Polerowanie jest czynnością dekoracyjną i ma na celu nadanie powierzchni ,,lustrzanego blasku”.
Czy mikrocement można polerować?
Nie, mikrocementu nie wolno polerować!
Mikrocement podczas polerowania zostanie „spalony”. Co to oznacza?
Do polerowania danego materiału używamy takich samych urządzeń, jak do szlifowania. Zmieniamy jedynie gradację użytych materiałów ściernych na znacznie drobniejszą.
Mikrocement to materiał zawierający w swoim składzie m. in. drobnoziarniste cementy oraz specjalistyczne polimery w postaci redyspergowalnej lub płynnej. Polimery to materiały organiczne, które pod wpływem temperatury ulegają „spalaniu”. Produktem końcowym tego procesu jest węgiel.
,,Spalanie” mikrobetonu zachodzi podczas powierzchniowego wytwarzania bardzo wysokiej temperatury, na styku narzędzia polerującego i polerowanej powierzchni. Dlatego też efektem polerowania mikrocementu są czarne zwęglone (przypalone) powierzchnie lub ciemne plamy. Niestety zjawisko spalenia powierzchniowego mikrocementu jest procesem nieodwracalnym.
Szlifowanie mikrocementu – odpowiedni dobór narzędzi i materiałów, aby uniknąć zjawiska ,,spalenia” mikrocementu
Powierzchnie wykonane zarówno metodą ręczną, jak i mechaniczną, wymagają tych samych urządzeń i materiałów ściernych. W zależności od wielkości powierzchni, szlifowanie mikrocementu wykonujemy narzędziami ręcznymi lub mechanicznymi o różnej wydajności.
W zależności od pożądanego efektu końcowego, do szlifowania warstwy mikrobetonu używamy padów diamentowych o gradacji 50-80, siatek ściernych o gradacji nie większej niż 80 oraz możemy również używać papierów ściernych o gradacji 40 do 80.
Podczas obróbki mikrocementu papierem ściernym, musimy nieustannie kontrolować stan użytego papieru, aby nie doprowadzić go do zaszlichcenia. Zapchany, zaszlichcony papier ścierny pomimo odpowiedniej gradacji, może zachowywać się jak papier polerski o wysokiej gradacji, doprowadzając do uzyskania zbyt wysokiej temperatury. W efekcie skutkuje to powierzchniowym ,,spaleniem” mikrocementu.
Tego typu problemy z „przegrzaniem” powierzchni mikrobetonu nie występują, kiedy używamy narzędzi diamentowych lub siatek szlifierskich. Diamenty i siatki znakomicie odprowadzają pył ze szlifowania, nie zapychają się jak papiery i ich użycie nie spowoduje ,,spalenia” i przyciemnienia mikrocementu.
Szlifowanie mikrocementu – podstawowe maszyny
Profesjonalne szlifowanie dużych powierzchni, twardych mikrocementów typu Extra Dur lub EPC3 – można wykonać stosując tzw. szlifierkę 3-tarczową z padami diamentowymi o gradacji 40-80.
Duże powierzchnie mikrocementów tzw. szpachlowych o mniejszej twardości, możemy szlifować za pomocą 1-tarczowych szlifierek o średnicy tarczy ok. 400 mm, stosując jako narzędzie siatkę ścierną lub ewentualnie papier ścierny. Uwaga! Pamiętajmy o jego kontroli zaszlichcenia.
W przypadku mniejszych powierzchni posadzek lub szlifowania ścian oraz mebli pokrytych mikrocementem, idealnym narzędziem będzie ręczna szlifierka rotacyjno-mimośrodowa. Wybierając takie urządzenie, należy zwrócić uwagę na jej moc i bicie mimośrodu. Do tego urządzenia idealnym narzędziem ściernym jest elastyczny pad diamentowy do szlifowania na sucho tzw. plaster miodu o gradacji 50.
Mikrocement to nie zawsze tylko duże i proste powierzchnie. Istnieją naroża (np. schody) oraz różne zakamarki, które też należy wyszlifować. Niezbędne wówczas będą różnego rodzaju, inne ręczne szlifierki tj. szlifierka do naroży czy tzw. palcówka.
Nasz Dział Technologiczny zawsze służy pomocą i doradztwem. Może zaproponować i polecić odpowiednie urządzenie do danego typu mikrocementu i rodzaju powierzchni. Zapraszamy do kontaktu: kliknij tutaj >>
Treść merytoryczna: Krzysztof Okurowski, przygotował Rafał Kuziora.