Beton to nie tylko materiał ściśle użytkowy i praktyczny. To także ,,tworzywo” dla artystów do wyrażanie siebie, własnych doświadczeń oraz uczuć, delikatnych i ulotnych.
Zaprosiliśmy Panią Beatę Bogucką, artystkę o bogatym dorobku, wystawiającą prace w wielu galeriach do ,,wytworzenia” dzieł artystycznych z wykorzystaniem naszego materiału – będących wyrazem jej osobistych doświadczeń i przekonań.
Oddajmy głos Pani Beacie.
,,Mogłam zapoznać się z technologią i dobrać odpowiednie materiały do form, które przygotowałam wcześniej. Przetestowałam beton i szereg jego pochodnych. Łączyłam go dodatkowo z innymi substancjami – z żywicą, szkłem, grafitem, gontem, aluminium i pigmentami, aby osiągnąć zadowalający wizualnie efekt.
Poznałam wstępnie strukturę mikrocementu, możliwości osiągnięcia odpowiednich powierzchni, ich faktury czy też odpowiednich gładkości. Ze wstępnymi efektami mojej pracy można zapoznać się, przeglądając zdjęcia . Ostateczny efekt artystycznych dokonań będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Stalowa pod koniec lutego 2021. Będzie to wystawa przeglądowa mojej twórczości. Czuję jednakże, że nieustający proces poznawania wielu technologii bardzo kreacyjnie wpływa na mój twórczy rozwój i odkrywanie nowych możliwości artystycznej wypowiedzi.
Oprócz zainteresowań związanych z ceramiką artystyczną i malarstwem, działam i poznaję różne pracownie na terenie Polski. Odkryłam niedawno walory żywic np akrilicone, silikonów w firmie Kauposil w Siemianowicach Śląskich, szkło i technikę pate de verre w Pracowni Szkła Artystycznego w Rudzie Śląskiej Romana Pordzika i Justyny Pastuszki.
Teraz miałam ogromną przyjemność obcować z fachowcami od posadzek i przestrzeni architektonicznych. Przy poznawaniu tak różnych technologii i ich wykorzystaniu, można bardzo wzbogacać swój przekaz i wiarygodniej opowiedzieć swoją historię.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych na wystawę indywidualną w Galerii Stalowa pod koniec lutego 2021. Przewidywana jest prezentacja obiektów artystycznych, wykonanych w firmie Itbud pod fachową opieką i z pomocą Pana Marka i Pana Łukasza (pracowników firmy Itbud).
Beata Bogucka”.
Warsztat twórczy w firmie Itbud
Poniżej talerz betonowy przed zalaniem żywicą epoksydową. Użyto suchej mieszanki betonu GRC Rapid firmy Itbud do odlewów z betonu architektonicznego. Mieszanka ta zastyga w około 1 godzinę. Więcej na temat mieszanki: GRC Rapid >>.
,,Praca po zalaniu żywicą, która zmętniała. Nie jest przezroczysta, ale głębia betonowego dna sugeruje dostrzegalny pejzaż górzysty z idealnym odbiciem. Obiekt artystyczny może być użyteczny, ale ostateczne decyzje pozostawiam sobie jeszcze do przemyślenia. Pragnę przełamać taflę żywicy, która może sugerować lód na akwenie, malując pęknięcie farbą ale o tym jeszcze pomyślę. To praca w trakcie tworzenia „.
,,Usta pomalowane żywicą w ostatnim stadium wysychania. Żywica była wtedy plastyczna i nie rozlewała się. Użycie żywicy z masą perłową, sugerują delikatny makijaż ust. Tytuł pracy też ulega zmianie. Przekaz dotyczy relacji międzyludzkich, bliskości, spójności, wsparcia, wspólnego przeżywania i odczuwania. Materiał i użyta technologia, ma spore znaczenie w opowiadaniu tej historii.”
,,Obiekt Nie bo, biały beton architektoniczny GRC Rapid, żywica epoksydowa, aluminium. Obiekt Dialog, beton GRC Rapid, zywica epoksydowa, mika i masa perłowa. Obiekt Źródła, beton GRC Rapid, wtopione aluminium i żywica epoksydowa”.
Inne obiekty
Beata Bogucka strona internetowa >>
Przygotował: Rafał Kuziora na podstawie otrzymanych materiałów.