25 lat temu jako firma Itbud, wykonaliśmy rewolucyjną jak na tamte czasy inwestycję. Ułożyliśmy posadzkę mikrocementową z Masy PC. Posadzka powstała w biurze pracowni architektonicznej na Żoliborzu w Warszawie. Powierzchnia posadzki to 320 m2, kolor szary. W pracowni architektonicznej przez 25 lat pracowało stale kilkanaście osób. Klient zgłosił się do nas, że chce odświeżyć posadzkę i naprawić drobne ubytki.
Kilkadziesiąt lat doświadczeń Itbud i jeden z pierwszych produktów, do dziś chętnie kupowany
Firma Itbud w maju tego roku świętuje 30 lat swojej działalności. Nasza historia rozpoczyna się jeszcze wcześniej. Wywodzimy się z Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), Zakład Innowacyjno-Wdrożeniowy Technologii Betonu. Ponad 40 lat temu we wspomnianym Zakładzie ITB powstał produkt: ,,Masa PC polimerowo-cementowa 2-składnikowa”. Produkt ten do dzisiaj jest przez nas produkowany. Jest także pierwowzorem obecnej grupy produktów, nazywanych ,,Mikrocementami”.
Skład chemiczny produktu Masa PC:
– składnik A: cement + wypełniacze + barwniki proszkowe,
– składnik B: płynny polimer.
Czym różnią się obecne Mikrocementy od Masy PC?
Różnica między Mikrocementami a produktem Masa PC dotyczy głównie użytych polimerów. Technologia chemiczna bardzo się rozwinęła w ostatnich 20 latach. Powstały nowe rodzaje polimerów o ściśle wyspecjalizowanych właściwościach. Te używane wcześniej to głównie tzw. mono polimery, oparte na polichlorku winylu.
Jak zmienił się sposób układania posadzek w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat?
Obecnie wykonując posadzki mikrocementowe, używamy znacznie lepszych maszyn do szlifowania. Posiadamy specjalistyczne grunty epoksydowe do tworzenia warstw sczepnych oraz bardzo odporne lakiery do zabezpieczania powierzchni. 25 lat temu tego wszystkiego nie było. Masa polimerowo cementowa aplikowana była na podstawowy grunt budowlany. Szlifowanie odbywało się wyłącznie ręcznie. Zabezpieczeniem był tylko podstawowy impregnat na bazie akrylu.
Wróćmy do posadzki, którą wykonaliśmy 25 lat temu.
Co uległo uszkodzeniu po 25 latach intensywnego użytkowania i milionach wydeptanych kilometrów? Jaki jest stan posadzki?
Powstały nieliczne (kilka sztuk) punktowych odspojeń, głównie w rejonach biurek i foteli. Pod wpływem promieniowania UV ściemniała powierzchnia. Powstały drobne wykruszenia wzdłuż dylatacji. Poza tym posadzka zachowała swój oryginalny, betonowy charakter. Właściciel nawet nie chce słyszeć o jej wymianie. Twierdzi, że nadaje ona specyficznego klimatu i charakteru pomieszczeniom.
]
O tym, czy posadzka wytrzyma lata a nawet dekady używania w dobrym stanie, decydują 2 czynniki. Pierwszym z nich jest dobór odpowiednich dla danej inwestycji materiałów, które są wysokiej jakości i używane w odpowiedniej ilości. Drugim czynnikiem jest profesjonalne wykonanie, zgodne z wymogami technologicznymi.
Dziś po 25 latach od tej inwestycji, w firmie Itbud dysponujemy całym zestawem nowych, trwalszych i bardziej wyspecjalizowanych materiałów. Na bazie nowych materiałów, a także długich doświadczeń, znacznie usprawniliśmy technologię układania posadzek. Życzymy wszystkim Państwu wielu udanych inwestycji i oczywiście zapraszamy do współpracy.
Treść merytoryczna: Krzysztof Okurowski, przygotował Rafał Kuziora.