Posadzki żywiczne, nazywane również epoksydowymi to jedne z najbardziej popularnych typów posadzek.
Są najczęściej używane w garażach wielopoziomowych, zakładach produkcyjnych i halach magazynowych.
Żywice epoksydowe – ulubiony materiał projektantów i inwestorów.
Projektanci i inwestorzy sięgają chętnie po żywice epoksydowe, ze względu na ich specyficzne właściwości. Pozwalają one na wykonanie posadzek wyjątkowo gładkich i szczelnych, odpornych mechanicznie i chemicznie oraz łatwo zmywalnych. Dodatkową zaletą jest szeroka paleta barw, jakie można uzyskać na podłodze.
Efektowne posadzki wzorzyste do biur i mieszkań.
Żywice epoksydowe stosuje się również do przygotowania efektownych posadzek wzorzystych, które możemy zastosować w miejscach reprezentacyjnych lub mieszkaniach. Przykładem jest tu połączenie barwnej powłoki z kolorowymi tzw „chipsami”. Najciekawsze efekty na posadzce uzyskuje się poprzez zatopienie w żywicy fototapet. W taki sposób możemy wykonać posadzkę z logo inwestora lub dowolną efektowną grafiką.
Systemy posadzek żywicznych epoksydowych.
W zależności od wymagań inwestycyjnych, stosuje się konkretne, docelowe systemy posadzek. Systemy posadzkowe itPOX są przeznaczone na konkretne typy posadzek:
-
- posadzki techniczne i sanitarne, systemy: itPOX TL oraz itPOX TLX,
- posadzki przemysłowe, system: itPOX SR,
- posadzki garażowe: itPOX PARKING SYSTEM,
- posadzki dekoracyjne i reprezentacyjne: itPOX SL.
Systemy łączą użycie podobnych żywic epoksydowych, lecz odróżnia je sposób aplikacji, metoda wykonania, zawartość kruszyw.
Wykonanie powłoki epoksydowej vs. klasycznej posadzki betonowej.
Przeważnie wykonanie powłoki epoksydowej na posadzce jest mniej uciążliwą technologią niż klasyczna posadzka betonowa. Jest to praca przeważnie ręczna. Nie stosuje się materiałów brudzących czy pylących, a użycie maszyn nie jest częste. Należy jednak pamiętać, że posadzkę epoksydową kładzie się na specjalnie przygotowanym, wyrównanym podłożu i co najważniejsze, zabezpieczonym przed wilgocią.
Wilgoć to największe zagrożenie dla posadzki epoksydowej.
Największym zagrożeniem dla warstwy epoksydowej jest wilgoć migrująca od gruntu w podłoże betonowe. Zagrożenie to dotyczy zarówno etapu wykonania, jak i użytkowania posadzki.
Wilgotne podłoże powoduje degradację i odspajanie powłoki żywicznej, dlatego należy szczególnie starannie opracować izolację przeciwwodną w betonie.
Prawidłowym zabezpieczeniem hydroizolacyjnym jest papa zgrzewana, położona na betonie podkładowym tzw „chudziaku” i zalewana następnie właściwym betonem posadzkowym. Należy zwrócić uwagę, że ułożonej folii budowlanej na gruncie pod „chudziakiem” lub pomiędzy warstwami betonu, nie należy traktować jako hydroizolacji.
Również z powodu wilgoci, powłokę epoksydową powinno się aplikować nie wcześniej niż po 28 dniach od wylania betonu posadzkowego. Jest to czas, w którym dojrzewający beton powoli traci wodę zarobową. Dopiero kiedy badanie specjalistycznym sprzętem pokazuje wilgotność betonu nie większą niż 4%, można przystąpić do aplikacji epoksydów.
Pewnym odejściem od tej zasady jest zastosowanie tzw. wodnych żywic epoksydowych, które mają większą, do 6% tolerancję na wilgoć w posadzce, ale ich zastosowanie i użyteczność jest ograniczona.
Połysk i zwartość optyczna posadzek żywicznych epoksydowych.
Znakomity efekt wizualny posadzek epoksydowych, ich połysk i zwartość optyczna, wymagają bardzo dokładnie wyrównanego podłoża, na którym ma być wykonany ten typ posadzki.
Jeżeli nie zadbamy o to, widoczne będą z daleka wszelkie nierówności i nieciągłości na powłoce posadzki. Grubość powłoki żywicznej jest nie większa niż 3 mm. Na źle wyrównanym betonie, cienka warstwa posadzki epoksydowej przeniesie wszystkie wady podłoża.
Zdarza się, że wykonawcy przed położeniem żywic na posadzce, muszą rozpoczynać prace od zeszlifowania powierzchni i uzupełnienia ubytków.
Dodatkową metodą wyrównywania podłoża jest tworzenie warstwy gruntującej z mieszaniny żywicy z piaskiem. Można również układać maty szklane przez zatapianie, a nawet lekko rozpuszczać je w żywicach.
Tak wyrównana powierzchnia gwarantuje wysokie walory użyteczności powłoki epoksydowej.
Posadzek żywicznych epoksydowych nie stosujemy jako posadzek bezdylatacyjnych.
Posadzki epoksydowe mają znakomite parametry mechaniczne i są elastyczne. Wbrew niektórym opiniom, nie można ich stosować jako posadzek bezdylatacyjnych. Posadzki żywiczne muszą pracować tak jak podłoże. Tam, gdzie w betonie są szczeliny dylatacyjne, należy je odwzorować w powłoce epoksydowej.
Zagrożeniem są różnice w pracy płyty betonowej, czy pęknięcia betonu dla położonej posadzki epoksydowej. Przykładem takiego zagrożenia, jest niewłaściwa izolacja termiczna pod wylewką betonową. Źle dobrany typ styropianu posadzkowego np. słabszy niż EPS 300 lub zastąpienie go styropianem elewacyjnym, powoduje nierównomierne osiadanie ławy betonowej, jej nieprawidłowe naprężenia i w rezultacie pęknięcia, które będą widoczne w warstwie posadzki żywicznej.
Przyczepność podłoża – warunek niezbędny do prawidłowej aplikacji posadzki epoksydowej.
Jednym z niezbędnych wymaganych warunków do prawidłowej aplikacji posadzki epoksydowej, jest przyczepność podłoża. O ile na nowych posadzkach betonowych o klasie B25 przyczepność jest na ogół wzorcowa, to na posadzkach starszych, które mają być przywrócone do właściwej użyteczności za pomocą epoksydów, parametr ten bywa różny.
Dotyczy to również obiektów, na których jako podbudowa służą różnych rodzajów wylewki, których jakości bliżej nie znamy. W takim przypadku niezbędną czynnością jest wykonanie badania podłoża na odrywanie metodą „pull-off”. W wielkim skrócie, za pomocą specjalistycznego testera mierzy się siłę, jaką trzeba przyłożyć, aby oderwać przyklejony do podłoża metalowy krążek. Wynik powyżej 1,5 MPa zapewnia dobrą współpracę posadzki epoksydowej z betonem. Słabsze parametry przyczepności poprawia się, przez nasycenie podłoża żywicą głęboko penetrującą, taką jak itPOX GP, co też jest najczęściej pierwszym etapem właściwego wykonania posadzki epoksydowej.
Więcej na temat posadzek żywicznych epoksydowych >>
Przygotował merytorycznie: Jarosław Kłos, edycja treści: Rafał Kuziora.
Tagi: posadzki epoksydowe, posadzki żywiczne, żywice epoksydowe, systemy posadzek, posadzki dekoracyjne.