Posadzka antystatyczna DUROBET SIC firmy ITBUD jest posadzką przemysłową, czyli betonową posadzką utwardzaną powierzchniowo, której zadaniem jest zbieranie ładunków elektrostatycznych z powierzchni i odprowadzanie przez system uziemień.
Posadzka DUROBET SIC spełnia takie same zadania, jak zwykła posadzka przemysłowa. Jest posadzką trudno ścieralną, niepylną i szczelną. Co więcej, zawartość węglika krzemu w utwardzaczu lokuje ją bardzo wysoko w klasie ścieralności (A 1,5 w badaniu na tarczy Bohmega).
Najważniejsze są parametry oporu elektrycznego, a więc wykorzystywana jest w miejscach szczególnych, które możemy z grubsza podzielić na trzy rodzaje:
- Obiekty zagrożone wybuchem lub samozapłonem (produkcja, składowanie i obsługa paliw i materiałów łatwopalnych).
- Produkcja i magazynowanie czułych podzespołów elektronicznych oraz serwerownie.
- Fabryki z linią produkcyjną obrabiarek numerycznych CNC podatnych na dekalibrację.
Posadzka antyelektrostatyczna jest systemem, w którym za odpływ ładunków elektrostatycznych odpowiada kolejno (patrząc od góry posadzki):
-
- DUROBET SIC utwardzacz do betonu zawierający węglik krzemu, metaliczne kruszywo przewodzące.
- Beton posadzkowy zawierający stalowe zbrojenie rozproszone w ilości nie mniejszej niż 25 kg na kubik.
- Siatka listew stalowych tzw bednarek o szerokości od 4 do 6 cm, kierujących ładunki elektrostatyczne do uziemienia wyprowadzonego na zewnątrz budynku. Siatka bednarek jest w całości zalewana betonem.
Każda posadzka przemysłowa jest zabezpieczana impregnatem, który nie powinien powiększać bariery oporu na powierzchni i tu firma ITBUD zaleca preparat penetrujący itLIT. Nie stwierdzono jednak wyraźnych różnic w pomiarach rezystancji betonu przy zastosowaniu impregnatów powłokowych, takich jak itSIL, itEKO, EKOSIL.
Przeczytaj więcej o itLIT >> | Przeczytaj więcej o itSIL >> | Przeczytaj więcej o itEKO >> | Przeczytaj więcej o EKOSIL >>
Jak widać najważniejszą różnicą pomiędzy zwykłą a antyelektrostatyczną posadzką przemysłową jest umieszczenie pasów uziemionej bednarki. Prawidłowo bednarka powinna zostać ułożona w 1/3 dolnej części posadzki, tak aby jej pasy znajdowały się w osiach pól elementarnych utworzonych przez nacięcia dylatacyjne. Tak wykonany obwód jest uziemiany w co najmniej dwóch miejscach od siebie, bez szkody dla spójności i użyteczności posadzki.
Inwestor odbierający posadzkę od wykonawcy powinien otrzymać protokół pomiaru rezystywności. Prawidłowo wykonana posadzka powinna posiadać pomiar rezystencji pionowej Rp na poziomie 104 – 105Ω, natomiast rezystencję powierzchniową na poziomie – 105Ω.
Przygotował: Jarosław Kłos. Wsparcie techniczne: Rafał Kuziora.
Tagi: DUROBET SIC, posadzka antystatyczna.