Podłoże anhydrytowe pod mikrocement. Czy anhydryt to dobre podłoże pod dekoracyjne posadzki z mikrocementu?
Nasze systemy cienkowarstwowych posadzek dekoracyjnych Grigio, czyli mikrocementów, można skutecznie zastosować na podłożu takim jak wylewka anhydrytowa.
Podłoże anhydrytowe pod mikrocement – krótka charakterystyka
Jastrychy anhydrytowe cechują się niskim ciężarem własnym, brakiem konieczności zbrojenia i doskonałym przewodzeniem cieplnym. Wykonuje się je łatwo i chętnie tam, gdzie przewidziane jest ogrzewanie podłogowe. Wylewki anhydrytowe przeważnie mają jednak niewysoką trudnościeralność. Z tego powodu najczęściej są stosowane jako znakomicie wyrównane podłoża dla kolejnych warstw wykończeniowych.
Na anhydrytach kładzie się wykładziny, panele podłogowe oraz żywice i mikrocementy. Wykorzystuje się tu zalety anhydrytów takie jak: gładkość powierzchni, elastyczność, brak skurczu podczas wiązania i schnięcia oraz możliwość wykonania dużych powierzchni, bez konieczności nacięć dylatacyjnych (czytaj o tym więcej poniżej).
Struktura wylewki jest bardziej zwarta i mniej porowata niż inne typy podłoży cementowych. Ponieważ jest to rodzaj posadzki samopoziomującej, to posiada również korzystną relację cenową, ze względu na krótszy czas obróbki i łatwiejszą aplikację. Skutkuje to niższym kosztem u wykonawcy.
Podłoże anhydrytowe pod mikrocement – ogólne zalecenia techniczne
Na rynku dostępne są samopoziomy anhydrytowe o różnych parametrach. Warto przyjrzeć się ich właściwościom w kartach technicznych.
Przy wyborze wylewki anhydrytowej przeznaczonej pod mikrocement np. Grigio Extra Dur Flow, zalecany parametr wytrzymałości na zginanie nie powinien być mniejszy niż F5. Parametr wytrzymałości na ściskanie nie mniejszy niż C25. Natomiast wartość wytrzymałości na zrywanie, nie powinna być mniejsza niż 1,5 Mpa.
Podłoże anhydrytowe pod mikrocement – prace przygotowawcze przed położeniem mikrocementu
Przed położeniem mikrocementu na podłożu anhydrytowym, należy usunąć tzw. mleczko anhydrytowe, czyli cienką warstwą samoistnie powstałą podczas wiązania wylewki. Po zeszlifowaniu mleczka, powierzchnię musimy zagruntować, aby zabezpieczyć ją przed wilgocią i jednocześnie stworzyć podstawę mostka sczepnego dla warstw mikrocementu.
Podłoże anhydrytowe samo w sobie nie jest szczelne. Należy je chronić przed wodą, w tym również przed wilgocią z wodorozcieńczalnych mas posadzkowych i klejów. Dlatego powierzchnię anhydrytu należy nasycić preparatem głęboko penetrującej żywicy epoksydowej itPOX GB, jako warunek niezbędny dla dalszych prac.
Podłoże anhydrytowe pod mikrocement – nacięcia dylaktacyjne
Pamiętajmy, że zarówno anhydryty jak i mikrocementy możemy położyć bez konieczności stosowania nacięć dylatacyjnych na dużych powierzchniach. W praktyce trudne jest to do uniknięcia, ze względu na układ pomieszczeń. Dylatacje powinny być wykonane w przejściach do innych pokoi oraz przy odcięciu posadzki od elementów pracujących i ciężkich, takich jak np. brodziki i kominki. Jeżeli wykonawca podłoża anhydrytowego takie szczeliny wykonał, to należy je przenieść również na posadzkę typu Grigio.
Podłoże anhydrytowe pod mikrocement – warstwa wyrównawcza
Z uwagi na fakt, że wylewki anhydrytowe cechują się wyjątkowo gładką strukturą powierzchni to zalecamy zastosowanie warstwy wyrównawczej, wykonanej za pomocą epoksydowego mostka sczepnego itPOX Z na siatce z włókna szklanego. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko uwidocznienia się na powierzchni posadzki dekoracyjnej naprężeń i w rezultacie spękań, jakie mogą powstać w podłożu anhydrytowym podczas osiadania budynku czy pracy ogrzewania podłogowego.
Epoksydowy mostek sczepny umożliwia skuteczne połączenie mikrocementu z anhydrytem. Jest jednocześnie dodatkowym zabezpieczeniem przeciwwilgociowym dla anhydrytu.
Podłoże anhydrytowe pod mikrocement – położenie mikrocementu
Po uwzględnieniu naszych zaleceń dotyczących przygotowania podłoża anhydrytowego, dalsze prace nad posadzką dekoracyjną powinny przebiegać zgodnie z procesami technologicznymi, przewidzianymi dla systemów mikrocementów: samorozlewnego Grigio Extra Dur Flow, rozkładanych ręcznie Grigio Futura P i Grigio Extra Dur.
Systemy te stworzą właściwe cechy użytkowe posadzki, jakich w podłożu anhydrytowym brakuje tzn. wysoką trudnościeralność, szczelność i odporność na wilgoć. Jednocześnie zachowują parametry znakomitej przewodności cieplnej i elastyczności, jakie posiadają anhydryty, a więc znakomicie współpracują z ogrzewaniem podłogowym.
Treść merytoryczna: Jarosław Kłos, przygotował: Rafał Kuziora.
Jeden komentarz