Naprawa posadzki deweloperskiej. W tym artykule zajmiemy się tematem słabego podłoża cementowego. Co z nim zrobić, aby bezpiecznie położyć posadzkę dekoracyjną?
Niniejszy tekst to kolejny, powstały w oparciu o doświadczenia Pani Architekt Moniki.
Taka sytuacja. Odbieramy mieszkanie od dewelopera, robimy projekt, wybieramy materiały wykończeniowe. Umawiamy się z firmami wykonawczymi. Przychodzą fachowcy od posadzki i pierwsze co mówią to: „ na takiej słabej wylewce to ja parkietu nie położę”.
Naprawa posadzki deweloperskiej. Konsekwencje położenia posadzki dekoracyjnej na nieodpowiednim podłożu.
Wykonując docelową, dekoracyjną posadzkę na bardzo słabej, „piaskującej się” szlichcie miksokretowej, ryzykujemy bardzo dużo.
Posadzka taka w niedługim czasie po jej wykonaniu zacznie się podnosić do góry, odrywając i rozwarstwiając słabe podłoże. W efekcie będziemy musieli ją całkowicie zerwać i naprawić. Stracimy dość drogi materiał. Poniesiemy koszty położenia i następnie zerwania posadzki. Nie unikniemy konieczności wzmocnienia i naprawy słabej szlichty, aby ponownie ułożyć naszą wymarzoną podłogę.
Naprawa posadzki deweloperskiej. Co należy zrobić, odbierając mieszkanie do użytkowania?
Odbierając mieszkanie od dewelopera, należy sprawdzić twardość, ścieralność i pylenie się posadzki.
Z mojego doświadczenia wynika, że ok 50 % podłóg deweloperskich z miksokreta (posadzka cementowa, jastrych cementowy) – nie nadaje się do użytku. Oszczędzimy pieniądze i czas, jeśli stwierdzimy ten fakt i ocenimy jakość posadzki, zanim położymy docelową warstwę dekoracyjną. Poniesiemy oczywiście dodatkowe koszty na wzmocnienie takiego podłoża, ale będą one znacznie mniejsze w porównaniu ze stratami, które nas spotkają gdy ten fakt zlekceważymy.
Naprawa posadzki deweloperskiej. Jak sprawdzić jakość posadzki z miksokreta?
Jakość posadzki z miksokreta można sprawdzić w dość prosty sposób, bez specjalistycznych urządzeń pomiarowych. W przypadku mega słabej posadzki, wystarczy nawet kilka razy gołą ręką potrzeć w jednym miejscu i zostanie nam wyraźne zagłębienie. Zobaczymy efekt piaskowania się podłoża.
Proponuję wykonać również test ostrym narzędziem. Rysować nim kilkakrotnie w tym samym miejscu i obserwować zagłębienie. Jeśli wgłębienie wyda się nam dość duże, można pokusić się o bardziej specjalistyczne pomiary np. test twardości młotkiem Schmidta lub wykonać test pull off na odrywanie i rozwarstwianie się podłoża.
Jednak gdy rysowanie ostrym narzędziem zostawi dość wyraźne ślady i zagłębienia, nie ma sensu ponosić kosztów specjalistycznych badań. Potwierdzą nam tylko to, co sami zauważyliśmy.
Naprawa posadzki deweloperskiej. Pytania podstawowe z odpowiedziami.
Jak łatwo i trwale wzmocnić słabą i pylącą posadzkę z miksokreta?
Jak przygotować posadzkę, abyśmy mogli bez obaw ułożyć dowolną posadzkę dekoracyjną?
Dlaczego posadzki deweloperskie z miksokreta są zazwyczaj słabe i pylące?
Wszystko jak zawsze wynika z oszczędności i chęci większego zysku dewelopera lub firmy wykonawczej. Oszczędzają na cemencie, dobrym kruszywie i plastyfikatorach. Efektem tego jest słaby produkt i zmartwienie właściciela mieszkania.
Nieuczciwa praktyka. Jak ukryć wady słabej posadzki miksokretowej?
Bardzo często ,,wykonawcy miksokretowi” stosują różnego rodzaju tanie zabiegi pielęgnacyjne, aby ukryć wady słabej posadzki. Najczęściej natryskują na jej powierzchnię grunty budowlane, które tworzą cienką warstwę na powierzchni. Przy pobieżnym badaniu wydaje się nam, że podłoże jest twarde. To jest jednak tylko złudzenie. Mamy efekt, który możemy porównać do bochenka chleba. Twarda skórka na wierzchu, pod nią miąższ. Chyba w tym przypadku więcej tłumaczyć nie trzeba.
Naprawa posadzki deweloperskiej. Czy użycie akrylowego gruntu budowlanego, głęboko penetrującego, potocznie zwanego ,,mleczkiem” – pomoże wzmocnić słabą posadzkę z miksokreta?
Może nam pomóc, ale jedynie w ograniczeniu pylenia się posadzki pod warunkiem, że jest ona (posadzka) dość twarda i wykonana prawidłowo. Słabej posadzki żaden grunt typu ,,mleczko” nie sklei. Grunt taki zlikwiduje nam zapylenie i poprawi przyczepność dla kolejnej warstwy. Nie sklei jednak i nie naprawi czegoś źle wykonanego. Niestety duża liczba słabo wyedukowanych fachowców będzie Państwa zapewniała, że taki zabieg jest skutecznym lekarstwem. Proponuję nie wierzyć w to, ponieważ koszt takiej decyzji wcześniej czy później spadnie na Was.
Naprawa posadzki deweloperskiej. Czy do wzmocnienia posadzek z miksokreta można zastosować specjalistyczne grunty krzemianowe?
Nie, nie można. Krzemianowanie posadzki może być skuteczne tylko i wyłącznie w przypadku posadzek typowo betonowych, a nie miksokretowych. Krzemiany działają na zasadzie łączenia się z wodorotlenkiem wapnia, tworzącym się w betonach o dużej zawartości cementu. W miksokrecie praktycznie ten składnik nie występuje i dlatego reakcja nie nastąpi. Krzemian w takim przypadku zachowa się jak bez reaktywna woda. Wydamy sporo pieniędzy i efektu nie osiągniemy.
Naprawa posadzki deweloperskiej. Co zastosować aby szybko, skutecznie i trwale wzmocnić podłoże z miksokreta?
Jedynym skutecznym rozwiązaniem jakie znam z wieloletniej praktyki, jest zastosowanie głęboko penetrującego gruntu epoksydowego itPOX GP. Produkt ten dzięki drobnej budowie cząsteczkowej i dużej penetracji, wniknie nam nawet 2-3 cm w głąb podłoża. Zwiąże na trwale nawet sam piasek, w przypadku braku cementu. Po 24 godzinach bez konieczności sezonowania, otrzymamy podłoże od 2 do 3 klas mocniejsze niż mieliśmy wcześniej. Pozwoli nam to na położenie każdego rodzaju posadzki dekoracyjnej, nawet tych o największych wymaganiach co do jakości podłoża.
Naprawa posadzki deweloperskiej. Jak prawidłowo wykonać zabieg wzmocnienia miksokreta za pomocą głęboko penetrującego gruntu epoksydowego?
(1) Szlifujemy podłoże. Zabieg ma na celu otwarcie posadzki, usunięcie powstałego na powierzchni mleczka cementowego i umożliwienie głębokiej penetracji gruntu naprawczego.
(2) Odkurzamy podłoże. Usuniemy w ten sposób pył po szlifowaniu oraz wyciągniemy go z porów, umożliwiając właściwą penetrację gruntu naprawczego.
(3) Impregnujemy podłoże gruntem epoksydowym. Najlepszy rezultat daje wylanie gruntu na posadzkę i rozprowadzenie go po całej powierzchni za pomocą stalowej pacy lub ściągaczki gumowej do wody. Grunt powinien być naniesiony w takiej ilości, aby mógł samodzielnie wnikać w głąb posadzki. Ilość użytego do naprawy gruntu uzależniona jest od jakości i chłonności podłoża. Wynosi zazwyczaj od 0,3 kg do nawet 1 kg/m2 w przypadku bardzo słabego miksokreta.
(4) Po 24 godzinach otrzymujemy posadzkę o parametrach odpowiednich i spełniających wysokie normy.
(5) Jeżeli oczekujemy jeszcze lepszych parametrów, wtedy zabieg impregnacyjny powtarzamy ponownie.
Preparaty epoksydowe są powszechnie dopuszczone do stosowania w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.
Na tak przygotowane podłoże możemy bezpiecznie nakładać każdy typ posadzki dekoracyjnej: mikrobetonowej, lastrykowej, a także ceramiczne, drewniane lub drewnopochodne.
Najmocniejsze kleje stosowane do mocowania parkietu, nie będą w stanie uszkodzić takiego podłoża.
Informacje merytoryczne: Pani Monika, edycja treści: Rafał Kuziora.
Inne artykuły w tym cyklu:
Podłoża na jakie nakładamy mikrocement >>
Mikrocement wytrzymałość i odporność użytkowa >>
Tagi: naprawa posadzki deweloperskiej, naprawa posadzki z miksokreta, wzmocnienie posadzki z miksokreta, naprawa jastrychu cementowego, wzmocnienie jastrychu cementowego.