Jako technolog codziennie otrzymuję od Państwa wiele pytań odnośnie właściwości i zastosowania mikrocementu. W związku z tym, że coraz większa liczba klientów decyduje się na stosowanie ogrzewania podłogowego, duża część pytań jest z tym związana. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na wątpliwości dotyczące eksploatacji mikrocementu wraz z ogrzewaniem podłogowym oraz właściwym położeniu mikrocementu.
Trzy główne pytania, które otrzymuję od Państwa, dotyczące użycia mikrocementu wraz z ogrzewaniem podłogowym.
Czy mikrocement, tak bardzo popularny obecnie system, będzie można stosować w obiektach z ogrzewaniem podłogowym?
Czy posadzki z mikrocementu nie pękają po włączeniu ogrzewania podłogowego?
Czy warstwa mikrocementu nie zmniejsza przewodności ciepła?
Odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca, tak mikrobeton można stosować na każdym rodzaju ogrzewania podłogowego. Można powiedzieć więcej, jest on polecany do takich zastosowań.
Mikrocement jak każdy beton, znakomicie przewodzi ciepło. Posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Ze względu na swoją niewielką grubość 3-4 mm, nie wydłuża czasu nagrzewania się posadzki. Mikrobeton nie posiada żadnych cieplnych właściwości izolacyjnych, które blokują przewodnictwo cieplne.
Dwa główne pytania dotyczące właściwego położenia mikrocementu.
Jak fachowo położyć mikrocement, aby nie było problemu z pękaniem dekoracyjnej warstwy mikrocementowej?
Czy mikrocement wymaga dylatacji i fug?
Te tematy są często poruszane zwłaszcza przez uczestników naszych Warsztatów Szkoleniowych z Mikrocementu i Betonu Architektonicznego.
Zobacz harmonogram szkoleń firmy Itbud >>
Mikrocement to świetne rozwiązanie pod względem estetyki i designu oraz aspektów technicznych, ale podczas jego wykonywania powinniśmy stosować się ściśle do wymagań technologicznych stawianych przez producenta systemu mikrocementowego. Tylko takie podejście zagwarantuje nam osiągnięcie optymalnego efektu wizualnego i użytkowego.
Czytając różne publikacje internetowe, porady fachowców i specjalistów, jestem trochę zagubiony. Co fachowiec to inne zdanie, inne argumenty. Jedni piszą, że to systemy bezdylatacyjne. Inni, że najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie i przeniesienie, odwzorowanie istniejących dylatacji z podłoża.
Co zrobić, jeżeli podłoże pod mikrocement posiada dużo drobnych mikro spękań? Należy wykonać dylatację mikrocementu czy nie?
Prawda ,,leży po środku”.
Jeżeli chcemy, aby nasza mikrocementowa posadzka była bezdylatacyjna na całej swojej powierzchni, należy jedynie odpowiednio przygotować warstwę podkładu pod posadzkę. Sam mikrocement jest materiałem niezwykle elastycznym. Tą swoją cechę zawdzięcza zawartości związków polimerowych w swoim składzie.
Co rozumiemy przez właściwie przygotowanie podkładu pod mikrocement?
Wymienię kilka najważniejszych kroków, bez szczegółowego ich opisywania. Właściwe ich wykonanie pozwoli na prawie 100% gwarancję, że będziemy przez długie lata cieszyć się piękną i sprawną technicznie posadzką.
Etapy prac przygotowania odpowiedniego podłoża pod posadzkę z mikrocementu.
1. Szlifujemy lub groszkujemy mechanicznie istniejące podłoże. Zabieg ten umożliwia nam usunięcie mleczka cementowego oraz innych zabrudzeń utrudniających właściwe zespolenie warstwy podkładowej z podłożem.
2. Jeżeli w posadzce podkładowej istnieją dylatacje przeciwskurczowe lub duże pęknięcia, musimy je mechanicznie poszerzyć do średnicy ok. 5 mm. W tak przygotowane szczeliny aplikujemy mieszankę gruntu epoksydowego itPOX Z >> wymieszaną z drobnym piaskiem kwarcowym o granulacji 0,3 mm.
3. Po wypełnieniu szczelin w dylatacjach i pęknięciach, aplikujemy grunt epoksydowy, głęboko penetrujący itPOX GP >>. Zadaniem itPOX GP jest wgłębne wzmocnienie posadzki, wyrównanie nasiąkliwości i eliminacja powierzchniowego rozwarstwiania się warstwy podkładowej.
4. Po wyschnięciu gruntu itPOX GP (ok 24h), wykonujemy zasadniczą warstwę podkładową. Na całej powierzchni posadzki rozkładamy matę szklaną lub siatkę z włókna szklanego, pamiętając o 5 cm zakładach na łączeniu poszczególnych pasów.
5. Na tak rozłożoną włókninę aplikujemy, wylewając od góry, żywice podkładową itPOX Z. Ilość użytej żywicy itPOX Z uzależniona jest od grubości zastosowanej siatki lub maty szklanej, wynosi zazwyczaj od 0,4 do 1 kg/m2.
6. Na tak wylaną i równomiernie rozprowadzoną żywicę itPOX Z aplikujemy piasek kwarcowy o granulacji od 0,5 do 0,8 mm, w ilości 2-3 kg/m2. Aplikacja piasku polega na równomiernym jego rozsypaniu na całej powierzchni niezastygniętej jeszcze żywicy itPOX Z.
7. Po zastygnięciu warstwy podkładu itPOX Z i piasku kwarcowego (ok 24 h), wykonujemy mechaniczne szlifowanie powierzchni. Celem tego zabiegu jest wyrównanie powierzchni oraz usunięcie słabo związanego kruszywa. Na tak przygotowane podłoże możemy już nanieść zasadniczą powłokę z mikrocementu. Taka powłoka będzie bardzo trwała i nie będzie problemu z jej pękaniem, nawet na bardzo dużych powierzchniach.
Tekst merytoryczny: Krzysztof Okurowski, edycja treści: Rafał Kuziora.