Mikrocement cena, co na nią wpływa ?
Informacje w artykule: mikrocement cena, zależy od skali wykonywanych prac. Przedstawienie technologii wykonania blatu meblowego przy użyciu tego materiału.
Jak już dobrze wiemy z treści poprzednich artykułów, mikrocement (zwany też mikrobetonem) to materiał stosowany do wykonania posadzek i ścian, ale także blatów, frontów i pokryć meblowych.
Jeśli chodzi o cenę, występują tutaj duże różnice. Można zadać pytanie, dlaczego 1 m2 wykonania posadzki jest tańszy o 20% od 1 metra pokrycia ściany i dwukrotnie tańszy od 1 m2 blatu kuchennego ? Odpowiedzi należy szukać w skali, albo inaczej mówiąc w zakresie realizacji.
Mikrocement cena jest zależna od wielkości realizacji – jak to rozumieć ?
Wykonanie realizacji z zastosowaniem mikrocementu wymaga minimum 6, a czasami nawet 7 cykli technologicznych. Cykl technologiczny to zazwyczaj 1 dzień. Chcąc prawidłowo i trwale wykonać powierzchnię z mikrocementu, nie można przyśpieszyć czy też skrócić poszczególnych etapów realizacji.
Czynności technologiczne przy wykonaniu blatu meblowego w technologii mikrobetonu
Etapy realizacji blatu kuchennego wykonanego z płyty wiórowej, pokrytej 2 mm warstwą mikrocementu.
1 dzień. Przygotowanie warstwy konstrukcyjnej z płyty wiórowej, przycięcie jej na konkretny wymiar, wykonanie niezbędnych otworów np. pod zlew, płytę grzejną czy baterię. W przypadku, gdy chcemy uzyskać grubość większą niż początkowa grubość płyty, należy skleić i skręcić ze sobą dwa lub więcej arkuszy płyty wiórowej.
2 dzień. Gdy mamy gotowy model z płyty wiórowej, przygotowujemy warstwę gruntującą-sczepną. Do tego służy nam techniczna żywica epoksydowa itPOX 100 Z Przeczytaj więcej o itPOX 100 Z >>
Po nałożeniu na powierzchnię płyty wiórowej warstwy gruntującej należy pamiętać, aby świeżą nie zastygniętą jeszcze żywicę posypać piaskiem kwarcowym tak, aby po związaniu stworzyła szorstką, ostrą powierzchnię. Tak przygotowane podłoże stworzy dobry kontakt i przyczepność dla mikrocementu.
3 dzień. Po 24 godzinach od zagruntowania powierzchni żywicą epoksydową itPOX 100 Z, możemy przystąpić do nałożenia pierwszej warstwy mikrocementu Grigio Futura P Przeczytaj więcej o Grigio Futura P >>. Sposób aplikacji, niezbędne narzędzia i inne potrzebne informacje znajdują się w karcie systemu Grigio Futura.
4 dzień. Po 24 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy mikrocementu, jeżeli stwierdzamy, że produkt jest dostatecznie suchy i twardy, przystępujemy do jego szlifowania. Czynność ta ma za zadanie wstępnie wyrównać powierzchnię przed nałożeniem końcowej warstwy mikrocementu. Jakość i staranność wykonania tej czynności przełoży się na efekt finalny gotowego wyrobu. Po zakończeniu szlifowania konieczne jest nałożenie warstwy gruntu międzywarstwowego przed wykonaniem końcowej powłoki mikrocementowej. Grunt zlikwiduje chłonność powierzchni, odpyli i ułatwi nałożenie ostatniej warstwy mikrocementu. Więcej o produkcie: grunt RG-P >>
5 dzień. Nakładamy ostatnią warstwę wykończeniową z mikrocementu, postępujemy tak jak podczas aplikacji pierwszej, używamy tych samych narzędzi i techniki aplikacji.
6 dzień. To czas na wykonanie ostatecznego szlifowania, odkurzenie, wykonanie warstwy gruntującej przewidzianej pod lakier oraz dwóch warstw lakieru poliuretanowego. Pomiędzy poszczególnymi czynnościami należy zachować przewidziane przerwy technologiczne. Przed przystąpieniem do lakierowania zapoznaj się z kartą technologiczną lakieru itPUR UW, Więcej o lakierze itPUR UW >>
Jaki wniosek nasuwa się po zapoznaniu się z etapami wykonawczymi ?
Czas, który musimy przeznaczyć wykonując powierzchnię 100 m2, 50 m2 czy 10 m2, jest bardzo zbliżony (ok. 6 dni). Im powierzchnia jest mniejsza, to musi być droższa. Mikrocement cena, różnica polegać będzie jedynie na ilości zużytego materiału. Technologia mikrocementu zakłada wykonywanie warstw milimetrowych o maksymalnej grubości do 3 mm. Koszt materiałowy dlatego nie jest wysoki i stanowi najczęściej od 20 do 25% ceny końcowej produktu gotowego.
Przeczytaj więcej o mikrocemencie wodoszczelnym Grigio Futura H >>
W tym przypadku także koszt materiałowy mikrocement cena, w porównaniu z robocizną jest stosunkowo niewielki.
Dlaczego ceny mikrocementu różnią się tak znacząco na rynku ?
Jest kilka powodów:
- Jedna grupa to mikrocementy importowane. Ich cena jest sumą kosztów producenta, kosztów firm dystrybucyjnych, kosztów transportu z zagranicy. Sama produkcja za granicą jest często dużo droższa niż w Polsce. Średnia cena to ok. 40 zł/kg.
- Druga grupa to mikrocementy sprzedawane przez duże koncerny chemiczne. Są produkowane najczęściej w jednym kraju i dystrybuowane do innych. Na ich koszt wpływa droga produkcja za granicą, duże koszty produkcyjne fabryk, duże koszty dystrybucji i obsługi sprzedaży, duże marże producenckie. Średnia cena to 35 zł/kg.
- Kolejna grupa to mikrocementy produkowane w Polsce. W tej grupie można wyróżnić dwie podgrupy:
- produkty mikrocementopodobne tzn. produkowane przez firmy garażowe, na słabej jakości surowcach, surowcach o niskiej powtarzalności parametrów, surowcach zastępczych i co najważniejsze bez odpowiedniej wiedzy i nadzoru technologicznego. Produkty takie będą przypominać produkt oryginalny tylko z opisu, ale jakość i trwałość będzie odbiegać od założonych norm. Średni koszt takiego produktu wynosi ok. 12-15 zł/kg.
- Produkt polski, oparty na sprawdzonej technologii własnej lub kupionej licencji, wytwarzany przez wyspecjalizowane małe i średnie polskie firmy, specjalizujące się w danej produkcji, posiadające kontrolowaną i stabilną produkcję oraz umiarkowane koszty własne. Średni koszt takiego mikrocementu wynosi 16-20 zł/kg.
Podsumowując:
Na koszt realizacji powierzchni z mikocementu największy wpływ ma koszt robocizny, w znacznym stopniu uzależniony od wielkości powierzchni. Koszt materiałowy to tylko 25 % całkowitej ceny. Dlatego stosowanie bardzo tanich i niepewnych technologicznie mikrocementów nie jest uzasadnione ekonomicznie, nie uzyskamy w ten sposób żadnych wymiernych oszczędności. Z drugiej strony stosowanie bardzo drogich importowanych systemów mikrocementowych, podniesie i tak już spore koszty 1m2, a nie wniesie innej korzyści dodanej.
W kolejnych odcinkach opowiemy i przedstawimy opinie Klientów na temat mikrocementów. Powiemy, jak sprawdzają się jako wykończenie schodów i łazienek, szczególnie stref ciągle mokrych.
Zapraszamy.
Przygotował: Krzysztof Okurowski
Tagi: mikrocement, mikrocementy, mikrobeton, posadzki ozdobne, posadzki dekoracyjne, beton w kuchni, beton w salonie, beton w łazience, blat do kuchni, beton na meble.