Mikrocement błędy wykonawcze najczęściej wynikają ze zbyt dużej uwagi na kupno materiału i realizację usługi wykonania inwestycji po najniższej możliwej cenie. Jednocześnie minimalizowane lub całkowicie pomijane są sprawy dotyczące rodzaju, właściwej ilości i jakości użytego materiału oraz profesjonalizmu i staranności wykonania prac. Jaki jest tego skutek? Cały szereg błędów wykonawczych, uwagi zawiedzionych klientów końcowych i oczywiście wzrost kosztów inwestycji, wynikających z konieczności naprawy usterek.
Krzysztof Okurowski: pracuję 29 lat w firmie zajmującej się produkcją dekoracyjnych systemów aranżacji posadzek i ścian w technologii betonu architektonicznego oraz mikrocementu. Bardzo często rozmawiam z klientami. Codziennie otrzymuję i odpowiadam na kilkanaście maili. Spotykam się z inwestorami i wykonawcami na placach budów, inwestycji mieszkaniowych i użytkowych.
Mikrocement błędy wykonawcze: pierwsze i najczęstsze pytania klientów oraz inwestorów
Pytania są następujące: ,,Jaka jest cena 1 metra mikrocementu?”, ,,Ile kosztuje 1 metr kwadratowy posadzki z mikrocementu?”, ,,Ile wyjdzie z metra?”.
Klientów i inwestorów nie interesują zazwyczaj informacje techniczne dotyczące produktów, ich cech wizualnych i użytkowych. Przedmiotem zainteresowania w 80% przypadków jest wyłącznie cena.
Mikrocement błędy wykonawcze, czy waszym zdaniem ma sens koncentrowanie się wyłącznie na cenie mikrocementu?
Według mnie, nie ma to sensu. Zwracanie uwagi wyłącznie na cenę sprawia, że pomijane są inne ważne cechy materiału i sposób przeprowadzenia prac wykonawczych. To powoduj w rezultacie wzrost rzeczywistego, końcowego kosztu całej inwestycji.
Ograniczenie uwagi w danym projekcie do ceny (kosztu) metra kwadratowego mikrocementu, zazwyczaj jest niekorzystne dla opłacalności i realizacji inwestycji. Przekonuję się o tym prawie każdego dnia, odwiedzając budowy i obiekty już zrealizowane przez firmy, korzystające z różnych systemów mikrocementowych.
Klienci nierzadko proszę mnie, jako technologa o wizytę w miejscu inwestycji i ocenę techniczną użytych materiałów oraz wykonanej pracy. Są oni najczęściej niezadowoleni z końcowego efektu zrealizowanych prac. Dostrzegają masę usterek. Wykonawcy takich inwestycji najczęściej tłumaczą się, używając słów: ,,to taki materiał”, ,,ma taki wygląd”, ,,to zjawiska normalne, charakterystyczne dla systemu mikrocementowego”.
Mikrocement błędy wykonawcze, czy takie wyjaśnienia wykonawców są zgodne z prawdą? Czy uwagi klientów oraz inwestorów co do końcowej jakości inwestycji są uprawnione?
Na podstawie moich wizyt na miejscu takich inwestycji mogę stwierdzić, że końcowi klienci mają rację co do zasadności swoich uwag. Oczekują oni zazwyczaj tylko ładnej, eleganckiej powierzchni, będącej ozdobą pomieszczenia, a nie przyczyny frustracji i nieprzespanych nocy.
Mikrocement błędy wykonawcze, jakie są najczęściej popełniane błędy? Jakie ,,sztuczki” serwują pseudo wykonawcy swoim klientom? Gdzie szukają oszczędności, aby zaoferować np. o 30% niższą cenę?
Podam kilkanaście przykładów z moich ostatnich wizyt interwencyjnych.
Mikrocement błędy wykonawcze: przykłady
Błędy wykonawcze wynikają z niskiej ceny posadzki mikrocementowej, będącej efektem szukania oszczędności na materiałach i wykonaniu prac.
1. Mikrocement błędy wykonawcze, pęknięcia podłoża, które przenoszą się na wierzchnią, dekoracyjną warstwę mikrocementu.
Przyczyny
➔ Brak wykonania naprawy tzw. zszycia pęknięć podłoża lub wykonanie wadliwe.
➔ Brak maty szklanej na całej powierzchni lub nieodpowiednia / zła jakość użytej maty szklanej (oszczędność materiału na poziomie 30 zł/m2 i oszczędność czasu pracy 1 dzień).
➔ Brak szlifowania wstępnego podłoża, brak usunięcia mleczka cementowego. Skutkuje to brakiem widoczności spękań i przekonaniem, że podłoże nie posiada tych wad (oszczędność 1 dnia szlifowania, oszczędność narzędzi ściernych).
2. Mikrocement błędy wykonawcze, widoczne i przebijające na powierzchnię dekoracyjną naprawy, czyli szycie spękań.
Przyczyny
➔ Brak maty szklanej pod warstwą mikrocementową (oszczędność materiału na poziomie 30 zł/m2 oraz oszczędność pracy 1 dzień).
➔ Zbyt cienka, prześwitująca warstwa mikrocementu (oszczędność materiału na poziomie 15 zł/m2).
3. Mikrocement błędy wykonawcze, odspajanie się od podłoża na pewnych fragmentach lub całej powierzchni mikrocementu.
Przyczyny
➔ Brak szlifowania wstępnego podłoża, usunięcia mleczka cementowego, które zachowuje się jak warstwa separująca, oddzielająca.
➔ Brak zastosowania jako warstwy gruntującej i sczepnej, żywicy epoksydowej technicznej z zasypem z kruszywa kwarcowego (oszczędność na żywicy, kruszywie i pracy na poziomie 15-20 zł/m2).
➔ Zastosowanie na posadzkę gruntu sczepnego do ścian np. Kwarc Gruntu lub innego taniego gruntu budowlanego, zamiast gruntu z żywicy epoksydowej.
➔ Słaba jakość użytego mikrocementu, najczęściej wyrobu mikrocemento-podobnego o słabej adhezji do podłoża.
4. Mikrocement błędy wykonawcze, ciemne plamy na posadzce o nieregularnych, owalnych kształtach, rozmieszczone przypadkowo. Są to zazwyczaj tzw. przetarcia międzywarstwowe lub przetarcia do podłoża.
Przyczyny
➔ Brak wyrównania i splanowania podłoża. Nakładając mikrocement powielamy te nierówności Powstają na powierzchni niezauważalne gołym okiem nierówności, miejscowe górki (zazwyczaj 1-2 mm grubości), które na etapie szlifowania powierzchni są ścinane przez maszynę, odkrywając warstwę podłoża, gruntu lub pierwszą warstwę mikrocementu.
➔ Zbyt cienka, oszczędna powłoka mikrocementu. ➔ Nieumiejętność i brak doświadczenia osoby szlifującej, przytrzymywanie maszyny szlifującej zbyt długi czas w jednym miejscu.
5. Mikrocement błędy wykonawcze, nierówność, chropowatość powierzchni.
Przyczyny
➔ Zła jakość szlifowania podkładu. ➔ Zła jakość szlifowania między warstwowego. ➔ Zła jakość szlifowania końcowego lub zazwyczaj drobne błędy na każdym z etapów szlifowania, które sumując się, dają niską jakość końcową. Może to być niedoświadczony pracownik lub źle dobrany sprzęt szlifujący.
6. Mikrocement błędy wykonawcze, duże i liczne dziury lub kratery na powierzchni mikrocementu.
Kratery w betonie lub mikrocemencie to zjawisko naturalne, wynikające z naturalnych cech tych materiałów, lecz gdy ich ilość jest nadmierna jest to już defekt posadzki. Przyczyny to:
➔ Niskiej jakości mikrocement.
➔ Mocno zapowietrzony materiał, zbyt intensywnie mieszany.
➔ Niezagruntowane podłoże lub nieodpowiednim gruntem, które wykazuje efekt gazowania. Powoduje to bardzo liczne drobne kratery.
7. Mikrocement błędy wykonawcze, chłonność, nasiąkliwość posadzki mikrocementowej.
Przyczyny:
➔ Niskiej jakości lakier PU. ➔ Brak gruntu pod lakier. ➔ Zbyt cienkie warstwy lakieru. ➔ Zbyt mała ilość powłok lakierniczych. ➔ Użycie nieodpowiednich wałków lakierniczych. ➔ Używanie wielokrotnie tych samych wałków lakierniczych. ➔ Nieumiejętność wykonywania prac lakierniczych. ➔ Bardzo niskiej jakości chłonny mikrocement.
8. Mikrocement błędy wykonawcze, nierównomierność kolorystyczna powierzchni, dużo smug, mazów.
➔ Niskiej jakości mikrocement. ➔ Mało, płytko wyszlifowana posadzka. ➔ Niskie umiejętności aplikacyjne mikrocementu.
9. Mikrocement błędy wykonawcze, smugi pozostające po lakierowaniu.
Przyczyny
➔ Niskiej jakości lakier. ➔ Zbyt gęsty lakier. ➔ Brak gruntu pod lakierem. ➔ Nieumiejętność wykonywania prac lakierniczych.
10. Mikrocement błędy wykonawcze, chropowatość powierzchni po lakierze.
Przyczyny
➔ Niedbale odkurzona powierzchnia przed lakierowanie. ➔ Nieusunięty kurz i pył po szlifowaniu z bliskiego otoczenia, ściany, sufitu. ➔ Niechlujność pracownika.
11. Mikrocement błędy wykonawcze, ślady, odciski buta pod lakierem.
Przyczyny
➔ Brak sprzętu ochronnego na obuwie podczas lakierowania. ➔ Niestarannie przygotowana oczyszczona i odkurzona powierzchnia.
12. Mikrocement błędy wykonawcze, pęknięcia na powierzchni mikrocementu, nie wynikające z pęknięć podłoża.
Przyczyny
➔ Brak dylatacji obwodowych wokół ścian, łączenie na sztywno posadzki ze ścianą, brak możliwości kompensacji skurczu. ➔ Osiadające, niestabilne, niewysezonowane budynki. ➔ Niskiej jakości, mało elastyczny mikrocement.
Mikrocement błędy wykonawcze: podsumowanie przykładów
Cena inwestycji & zalecenia.
Przedstawiłem kilka najpopularniejszych błędów, które nagminnie zauważam na odwiedzanych inwestycjach. Pytam wówczas klienta: ile zapłacił za metr kwadratowy posadzki? Jeżeli pada kwota na poziomie 200-220 zł, to sprawa jest jasna. Wiem, że wykonawca musiał zaoszczędzić na materiałach, aby cokolwiek zarobić na swojej pracy. Z doświadczenia wiem, że najniższa obecnie stawką za dobrej jakości materiały, odpowiednio fachowo zaaplikowane, z zachowaniem wszystkich reżimów technologicznych – to dla dużych obiektów kwota minimum 250 zł. Dla powierzchni poniżej 100 m2, nie powinna być mniejsza jak 350-400 zł/m2.
Wysoka cena nie zawsze gwarantuje wysoką jakość usługi. Niska cena zawsze przełoży się na słabą jakościowo wykonaną inwestycję.
Jeśli szukacie wyłącznie taniego rozwiązania to możecie być pewni, że wyjdzie dużo drożej. Nie zawsze jest możliwość naprawy źle zrobionej posadzki. Często jedynym rozwiązaniem jest usunięcie takiego bubla i wykonanie jej od nowa. Koszt finalny razy dwa. Na efekt końcowy wyglądu i jakość posadzki w równym stopniu będzie miał wpływ każdy etap prac, od przygotowania podłoża po końcowe lakierowanie. Najsłabsze ogniwo zadecyduje o wszystkim.
Dobra rada dla przyszłych inwestorów. Poproście swojego wybranego wykonawcę o listę obiektów referencyjnych, które wykonał w ciągu ostatnich 2 lat. Jeżeli to możliwe pojedźcie tam lub czasami wystarczy rozmowa telefoniczna i wszystko stanie się jasne. Gdy wykonawca nie chce podać kontaktów, nie zawracajcie sobie dalej nim głowy, ponieważ niską jakość macie zagwarantowaną.
Jakość produktów.
Kolejna sprawa to słabej jakości produkty, których obecnie jest dużo na rynku. W samej Warszawie powstało w ostatnich 3 latach kilka garażowych firm produkcyjnych. Firmy te posiadają piękne strony internetowe, ładne zdjęcia, sporo opublikowanej treści, ale jakość ich produktów jest ,,marketowa” lub jeszcze niższa. Wynika to z ich małej wiedzy technologicznej i braku dostępu do profesjonalnej chemii polimerowej. Ostatnio na jednej ze stron internetowych takiego producenta, znalazłem taką treść: „Mikrocement to mieszanka zwykłego cementu i specjalnych żywic”. Gratuluję takiej radosnej technologii. Efekt pracy na takim materiale będzie z pewnością interesującym, lecz drogim doświadczeniem.
Moja rada, odwiedźcie osobiście firmę producenta. Dużo Wam to powie o produkcie. Uzyskacie wiedzę, jaki będzie najprawdopodobniej finał pracy i efekt końcowy. Pamiętajcie, marketing i ładna strona internetowa to za mało.
Imitacja mikrocementu.
Obecnie na rynku zaczęły pojawiać się imitacje prawdziwego mikrocementu. Badałem w laboratorium kilka z nich. Ich największym mankamentem jest niska twardość i odporność na zarysowania. Wyroby te łatwo poznać, nie mając nawet wiedzy technologicznej. Są to gotowe, już zmieszane z wodą pasty. Wyrób, który fabrycznie zmieszany jest z wodą to nie mikrocement. Te pseudo mikrocement zawiera zamiast specjalistycznych cementów, żywicę akrylową jako materiał wiążący. Zastosowanie ich na ścianę może mieć jakiś sens, ale wykonanie z nich posadzki to duży błąd.
Nasz Dział Technologiczny jest zawsze do Państwa dyspozycji. Z przyjemnością odpowiemy na wątpliwości i pytania.
Treść merytoryczna: Krzysztof Okurowski. Edycja: Rafał Kuziora.