100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do ogłoszenia przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu, na uczczenie tego ważnego wydarzenia w historii Polski.
Wygrał projekt architektoniczny bliski firmie Itbud, który uwzględnia wykonanie Ławki Niepodległości z białego betonu architektonicznego GRC, którego nasza firma jest producentem.
Zobacz więcej na temat betonu architektonicznego GRC >>
Postanowiliśmy aktywnie włączyć się w realizację i rozpoczęliśmy prace przygotowawcze. W połowie września 2018 r będziemy dysponować prototypem Ławki Niepodległości. Przebieg prac będziemy relacjonować na naszych FB fun pages Itbudu i Faktorii Betonu.
Zobacz Itbud Facebook fun page >>
Zobacz Faktoria Betonu Facebook fun page >>
Cytat ze strony internetowej MON
„O projekcie
Ławka Niepodległości to nowy program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki programowi na terenie całej Polski zostaną wybudowane pomniki upamiętniające tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie multimedialnych ławek pomnikowych.
Projekt ławki zostanie wyłoniony w konkursie artystyczno-architektonicznym. Na każdej z Ławek Niepodległości będzie umieszczona okolicznościowa inskrypcja. Chcemy także, aby część multimedialna umożliwiała odsłuchanie fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady oraz fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r. Ławki Niepodległości to nowoczesny sposób upamiętnienia historii i tradycji polskiej niepodległości. Tworząc program kierowaliśmy się przede wszystkim poczuciem, że żyjemy w XXI wieku, a pomniki muszą to odzwierciedlać. Ławki Niepodległości to projekt upamiętniający polską państwowość, ale także posiadający walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy z nas będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez nas niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów Polski. Duży nacisk postawiliśmy na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi.
Konkurs architektoniczny skierowany jest do osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Autor najlepszego projektu otrzyma nagrodę główną – 30 tys. zł. Przewidzieliśmy również dwa wyróżnienia – po 8500 zł. W skład Sądu Konkursowego wejdą osoby posiadające kwalifikacje umożliwiające ocenę zgłoszonych prac konkursowych, m.in. przedstawiciele MON i IPN oraz niezależni eksperci – historycy oraz architekci. Na prace konkursowe czekamy do 22 maja 2018 roku.”
Rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne
Ławka Niepodległości jest pomnikiem o standaryzowanym wyglądzie. Swoim wyglądem ławka pomnikowa będzie stanowić ozdobę lokalnego krajobrazu i przyciągać uwagę przechodniów. Powinno być ona również wkomponowana w szersze założenie urbanistyczne lub krajobrazowe (np. jako centralnego punktu skweru, założenia urbanistycznego dzielnicy czy miejscowości). Minimalistyczna forma ławki, bez przesadnych estetycznych akcentów, powinna być tłem dla odbiorców, którzy siadając na ławce są aktualnym obrazem niepodległych wolnych ludzi. Konstrukcja, waga i sposób mocowania ławki oraz użyty materiał są w 100 % odporne na wandalizm i próby niepowołanego demontażu siedziska. Autor przewiduje również instalacje podgrzewającą górną część siedziska, tak aby ławka mogła być funkcjonalna przez cały rok.
Opis techniczno – wykonawczy
Siedzisko: korpus betonowy
- Korpus ławki wykonany jest z betonu GRC (Glass Reinforced Concrete) metodą natryskową z użyciem szablonu literniczego, w formie oryginalnego przeskalowanego logo „niepodległa”.
- Rodzaj cementu: CEM I 52,5 R, zgodny z normą EN 197-1:2011.
- Kolor betonu: biały, struktura gładka.
- Impregnacja betonu preparatem hydrofobizującym do betonu GRC. Preparat powinien wnikając w głąb powierzchni mineralnych, chronić go przed szkodliwym działaniem wody, roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe i zanieczyszczeń mineralnych. Preparat nie powinien przyciemniać koloru betonu. Preparat musi spełniać wymagania normy PN-EN 1504-2 jako impregnat hydrofobizujący, jak również posiadać atest higieniczny.
- Istotną częścią korpusu ławki jest element loga, czyli napisu „niepodległa” w oryginale pisanym ręką Marszałka Józefa Piłsudskiego. Napis powinien przechodzić na wylot betonowego korpusu po obu stronach ścian czołowych ławki. Środki liter: e, p, o, d, e, g, a, muszą być przymocowane do szyby hartowanej umieszczonej wewnątrz korpusu za pomocą śrub ze stali nierdzewnej tak aby napis był zgodny z oryginałem.
- Korpus ławki powinien być zamocowany do podłoża na tzw. dystansach z blachy ocynkowanej, w wysokości 5 cm od docelowego gruntu.
Siedzisko multimedialne
- Siedzisko multimedialne wykonane jest z blachy nierdzewnej kwasoodpornej, elektro – polerowanej wraz z nakładką izolująca w kolorze biało/czerwonym.
- Wyposażenie elektryczne, elektroniczne, oświetlenie, multimedia:
- Wył. Różnicowo-prądowy (zabezpieczenie przecizwarciowe).
- Wył. Nadprądowy.
- Zasilacz.
- Komputer Raspberry Pi3 + obudowa + karta pamięci.
- Router WiFi.
- Ładowarka NFC.
- Gniazdka 230 AC.
- Głośnik.
- Przyciski wandaloodporne ze stali nierdzewnej.
- Gniazdo USB.
- Wyposażenie szafki sterowniczej.
- Listwy LED (czerwona, biała).
- Zasilacz do LED.
- Szyba hartowana.
- Osuszacz + termostat.
- Przewody wodoodporne.
Wymagania dla zamawiającego ławkę multimedialną
- Doprowadzenie zasilania 230 VAC 50 Hz 6A.
- Doprowadzenie przewodu Ethernet (złącze RJ-45) od źródła sygnału (antena, itp.).
Napisy i symbolika
Tradycyjną memoratywną rolę pomników Ławka Niepodległości spełnia poprzez umieszczenie na niej okolicznościowej inskrypcji:
Ponadto na ławce pomnikowej powinny być umieszczone loga: Programu Służymy Niepodległej i partnera uczestniczącego w programie (jednostki samorządu terytorialnego), jak również fotokod QR na komórki i tablety.
Treści edukacyjne
Układ tematyczny materiałów edukacyjnych zamieszczanych w formie nagrań:
a. część ogólna (przygotowana i udostępniana przez Ministerstwo Obrony Narodowej):
- Fragment Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady.
- Fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 roku.
b. część regionalna (przygotowana i udostępniana przez Ministerstwo Obrony Narodowej).
Do wyboru jedno nagranie obejmujące informację historyczną i tekst źródłowy odnoszący się do szlaków historycznych związanych z poszczególnymi częściami Polski:
-
- Szlak Legionowy – obejmujący tereny związane z walkami i działalnością Legionów Polskich.
- Szlak Hallerowski – odnoszący się do terenów związanych z przyjazdem z Francji do Polski Błękitnej Armii oraz powrotem do Polski Kujaw i Pomorza Gdańskiego, w tym zaślubinami Polski z Morzem.
- Szlak Powstania Wielkopolskiego – upamiętniający zakończony sukcesem zryw narodowy mieszkańców Wielkopolski.
- Szlak Powstań Śląskich – odnoszący się do walk Polaków zamieszkujących Górny Śląsk o powrót do odrodzonej Polski.
- Szlak Wojny 1920 r. – obejmujący obszary objęte walkami podczas wojny polsko – bolszewickiej.
- Polskie drogi do Niepodległości – szlak historyczny adresowany dla mieszkańców województw zachodnich i północnych, będzie zawierał syntezę materiałów z pozostałych szlaków.
- Szlak biało-czerwonej szachownicy – upamiętniający powstanie i walki polskiego lotnictwa wojskowego.
Część lokalna
Zawiera jeden materiał odnoszący się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości (propozycję materiału przedstawia jednostka samorządu terytorialnego).
Przygotował: Krzysztof Okurowski.
Informacje podane na tej stronie, jedynie w celach informacyjnych.
Tagi: ławka niepodległości, ławeczka niepodległości, konkurs ławka niepodległości, producent ławka niepodległości.
Ławka Niepodległości – to akcent pozwalający aby historia, męstwo, tradycja polska codziennie była obecna w naszym życiu. Stanie się lekcją dla młodego pokolenia, a starszym przypomni co uczynili, co stworzyli i o co walczyli nasi rodzice i ich rodzice. Jakie dobro tworzyli i jak budowali naszą Ojczyznę.
Wspaniały projekt i mądre przedsięwzięcie.
Gratuluję pomysłu. Współczesny odbiorca powinien być zadowolony z projektu.
Chciałabym jednak, żeby ludzie cieszący się z rocznicy odzyskania niepodległości mieli świadomość, że już po 8 latach po odzyskaniu niepodległości tak zdążyliśmy się podzielić i skonfliktować, że doprowadziliśmy do wojny domowej, w której zginęło co najmniej 400 osób. Przewrót majowy pochłonął tyle albo i więcej ofiar. Chcisłabym, żeby został ten wątek zaznaczony. Współczesne społeczemństwo jest na siłę dzielone i konfliktowane, a to nigdy nic dobrego nie wróżyło.