Artykuł opisuje przyczyny, które wpływają na pogorszenie się stanu użytkowego posadzek tarasu zewnętrznego z płytek ceramicznych. Proponuje sposoby naprawy w oparciu o nowoczesne technologie firmy Itbud. Prezentuje przykłady zastosowania systemów posadzkowych odpowiednich do tarasów.
Problem posiadania zniszczonej posadzki tarasu zewnętrznego z płytek ceramicznych występuje bardzo często i dotyczy wielu użytkowników. Ważne jest zrozumienie przyczyn, które powodują degradację tego typu posadzki oraz znajomość sposobów naprawy. Powinny one zapewniać wysokie walory użytkowe i dekoracyjne, które trwają przez długi czas.
Po pewnym okresie użytkowania tarasu z płytek ceramicznych, czasem jest to okres dłuższy, a czasem krótszy – występuje odwarstwienie jego elementów. W niektórych przypadkach odwarstwia się tylko jedna płytka na całym tarasie. W innym przypadku wiele płytek odwarstwia się jednocześnie w tym samym czasie. Pod wpływem nacisku np. nogą na taką płytkę, słychać charakterystyczny ,,klik”. W języku potocznym zjawisko to określa się słowem ,,klawiszowania”. Odwarstwieniu płytek ceramicznych na tarasie towarzyszy erozja fug.
Proces degradacji posadzki tarasu z płytek ceramicznych i jego przyczyny.
Degradacja posadzki tarasu z płytek ceramicznych to proces niejednolity. Dotyczy całej struktury, a nie tylko widocznej części, płytek i fug.
Proces pogarszania się stanu posadzki tarasu z płytek ceramicznych przebiega niejednolicie. W niektórych miejscach degradacja od razu powoduje pęknięcie płytki lub płytek i erozję uszczelnienia. W innych miejscach płytki dopiero zaczynają się chybotać. Przy pierwszych tego typu objawach możemy być już jednak pewni, że zniszczenie w różnym stopniu dotyczy całej powierzchni tarasu.
Najszybciej zniszczeniu ulegają najsłabsze elementy posadzki z płytek ceramicznych, czyli połączenia między płytkami tj. fugi. Czynnikami destrukcyjnymi jest woda, brud i mróz. Zanieczyszczenia na fugach są pożywką dla grzybów i mchu. Fugi przez to tracą spoistość i szczelność. Wilgoć zaczyna przenikać w głąb posadzki tarasu, powodując korozję kleju łączącego płytki ceramiczne z podłożem. Stąd pojawia się odwarstwienie płytek i ich ,,klawiszowanie”, a czasem także pękanie. Ważne jest zrozumienie, że zniszczenie nie dotyczy tylko płytek i fug, ale też warstwy podkładowej.
Podłoże pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu wysokich walorów użytkowych i dekoracyjnych tarasu w długim okresie czasu.
Należy zwrócić uwagę, że uszkodzenia mogą się też pojawić od dołu, czyli od podłoża tarasu. Jeżeli na etapie budowy tarasu została pominięta hydroizolacja, a także boki tarasu nie były we właściwy sposób zabezpieczone, to wilgoć migruje w warstwie betonu i niszczy połączenie klejące pod płytkami. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę, że taras zewnętrzny podlega regularnym cyklom mrożenia i rozmrażania zimą, oraz wysokim temperaturom na skutek nasłonecznienia latem. Płytki i beton mają różną rozszerzalność termiczną, a więc w sposób naturalny połączenie między nimi osłabia się, a do tego dochodzą duże siły naporu na płytki na skutek parowania wilgoci z podłoża. W efekcie taras technicznie się starzeje i wymaga remontu wcześniej niż zakłada to użytkownik.
Przedstawione powyżej przyczyny powodują, że płytki ceramiczne na tarasie mogą spełniać swoją rolę użytkową i dekoracyjną niedługi czas, nawet tylko od 3 do 5 lat – zwłaszcza, jeśli podłoże nie było odpowiednio przygotowane. Naprawa niszczejącego tarasu jest pozbawiona sensu, jeżeli planujemy jedynie wymianę odpadających lub pękniętych płytek lub ich podklejenie. To nie wyleczy skorodowanego podłoża, ponieważ to właśnie podłoże powinno zostać odbudowane w pierwszej kolejności i w całości.
Koszt ułożenia płytek gresowych na tarasie to kwota około 500 PLN do 600 PLN za 1 m2. Są to dość duże pieniądze, jak na ich kilkuletnią żywotność.
Proponowane rozwiązania firmy Itbud naprawy / wymiany posadzki na tarasie zewnętrznym.
Jaka jest alternatywa dla płytek ceramicznych na tarasie? Chodzi nam o rozwiązania na dłuższy okres czasu oraz zapewniające wysokie walory użytkowe i dekoracyjne.
Jak opisano wyżej, nawet niewielkie widoczne odwarstwienie jednej lub kilku płytek ceramicznych na tarasie oznacza niewidoczne zniszczenie podłoża na całej jego długości. Poszczególne fragmenty podłoża są na różnym etapie degradacji. W takiej sytuacji taras zewnętrzny wymaga generalnego remontu. Ewentualne miejscowe naprawy w zasadzie skazane są na niepowodzenie. Miejscowo ,,naprawione” odwarstwienie płytek nie rozwiązuje problemu. Zazwyczaj szybko pojawią się kłopoty z odwarstwieniem płytek w innych miejscach.
Firma Itbud proponuje zamiast posadzki z płytek ceramicznych, wykonanie posadzki bezfugowej i zwartej na bazie konglomeratu mikrocementu i żywic epoksydowych lub poliuretanowych. Ideą jest stworzenie warstwy posadzkowej do której wilgoć nie ma dostępu zarówno od strony podłoża betonowego, jak i od góry. Proponujemy całościowe rozwiązanie uwzględniające odbudowę warstwy wierzchniej tarasu za pomocą trzech systemów posadzkowych do wyboru. Różnią się one między sobą walorami dekoracyjnymi. To co łączy prezentowane poniżej systemy to wysokie cechy odporności na warunki zewnętrzne.
Proponowane 3 różne rozwiązania firmy Itbud posadzki tarasu zewnętrznego.
1. GRIGIO HYDRO EXTRA DUR – system posadzki typu mikrocement (mikrobeton).
Posadzka cienkowarstwowa do 4 mm grubości, w której główną rolę użytkową pełni warstwa mikrobetonu. Efekt końcowy to struktura tzw. loftowa, czyli dopracowany i uszlachetniony beton dekoracyjny. Mikrocement od góry zamykany jest silnymi mrozo i wodoodpornym lakierami poliuretanowymi np. itPUR 3K z dodatkiem utwardzającym CERAM HD. Lakiery w systemie są transparentne o różnym stopniu odbicia światła do wyboru tj. mat, półmat, połysk. Lakiery są odporne na działanie promieni słonecznych.
2. itPUR QUARTZ SYSTEM oraz itPUR LAMINE – systemy żywicy poliuretanowej w których zatopione zostały barwne kruszywa kwarcowe lub tzw. „płatki ceramiczne polimerowe”.
Kruszywa kwarcowe lub płatki nadają szczególną twardość powłokom oraz wyjątkowe cechy dekoracyjne. Występują w szerokiej palecie mono kolorów oraz melanży kolorystycznych.
3. FLOORPRESS – system betonu stemplowanego pozwalający na ułożeniu barwnej warstwy betonu i uzyskaniu na nim wzorów takich jak kamień polny, kamień regularny czy łupek.
Cechą wspólną dla wszystkich systemów, tak jak zostało już wspomniane, jest uzyskanie posadzki monolitycznej, bez dylatacji i fug. Eliminujemy w ten sposób najsłabsze miejsce każdej posadzki ceramicznej. Uzyskujemy ten efekt poprzez zastosowanie tzw. sczepnego mostka epoksydowego tj. konglomeratu żywic technicznych i piasku na rozłożonych matach polimerowych. Dzięki temu uzyskujemy podkład, który elastycznie znosi naprężenia od pracującego tarasu.
Należy również pamiętać, że odbudowa tarasu musi zawierać zabezpieczenie hydroizolacyjne, odcięcie posadzki wierzchniej od podciągania kapilarnego wody przez beton. We wszystkich trzech systemach taką rolę pełni produkt itPOX GP, który musi być zaaplikowany w podłożu przed wykonaniem mostka sczepnego.
Systemy posadzek zewnętrznych firmy Itbud są bardziej wymagające i pracochłonne niż ich odpowiedniki, ale dzięki temu celowo wyśrubowane parametry wytrzymałości posadzek pozwalają im bezpiecznie znieść stres pogodowy i korzystanie z tarasu przy stałej obecności naniesionego wiatrem pyłu.
Prezentacja systemów.
System z mikrocementu GRIGIO EXTRA DUR.
System żywicy poliuretanowej w której zatopiono kruszywa w 3 kolorach.
Żywica poliuretanowa z płatkami dekoracyjnymi.
Żywica poliuretanowa, wielokolorowe płatki dekoracyjne, lakier satynowy.
Żywica poliuretanowa, wielokolorowe płatki dekoracyjne.
Żywica poliuretanowa z dodatkami.
Posadzka żywiczna z dodatkami.
FLOORPRESS, Damian Kuberski, Kuberski Systemy Dekoracyjne.
FLOORPRESS, PHU CIMOCH
FLOORPRESS, Zakład Remontowy Janusz Nowierski.
FLOORPRESS, PHU CIMOCH
Przygotował: Krzysztof Okurowski, Jarosław Kłos, Rafał Kuziora.