Gotowy mikrocement do użycia, tak reklamowany produkt jest dostępny do zakupu w różnych sklepach i w internecie. Budzi on duże zainteresowanie i dyskusje. Jest to widoczne zwłaszcza na internetowych forach tematycznych i w grupach serwisu społecznościowego Facebook. Jako producent cementowych systemów dekoracyjnych od 30 lat, czujemy się zobowiązani przedstawić fakty dotyczące tego rodzaju produktu. Zwłaszcza informacje o zagrożeniu dla zdrowia użytkowników.
Gotowy mikrocement do użycia, czyli właściwie jaki?
Gotowy mikrocement to jest produkt, który po aplikacji na posadzkę lub ścianę przypomina tradycyjny mikrocement jedno lub dwuskładnikowy.
Jest to fabrycznie wytworzony produkt który:
- Zawiera w swoim składzie wodę (mieszanka jest rozrobiona wodą).
- Nie zawiera cementu, co błędnie sugeruje nazwa „mikrocement”.
- Jego głównym składnikiem wiążącym są żywice akrylowe.
- Zawiera drobne kruszywa w postaci zmielonych mączek kwarcowych lub wapiennych oraz pigmentów.
Gotowy mikrocement, co wynika ze składu produktu?
Z powodu obecności polimerów (żywic akrylowych) w produkcie nazywanym ,,mikrocement gotowy”, zazwyczaj są tam także obecne w składzie substancje biobójcze. Taką substancją jest tzw. incan odpowiadająca za to, że ten produkt nie popsuje się już będąc umieszczonym w opakowaniu. Innymi substancjami biobójczymi są tzw. środki powłokowe, chroniące przed rozwojem drobnoustrojów po aplikacji takiego materiału na ściany lub posadzki.
Gotowy mikrocement, czy ta nazwa jest zgodna z prawdą?
Wiemy już jak wygląda sprawa zapewnienia ,,gotowości” materiału do użycia. Omówimy bardziej szczegółowo użycie terminu ,,mikrocement” w nazwie lub marketingu tego produktu. Producenci polscy jak i niektórzy zagraniczni, zaczęli produktom o wspomnianych wyżej cechach, nadawać nazwę ,,mikrocement” – ale czy słusznie? Wiemy, że produkty takie nie zawierają cementu, a więc trudno w zgodzie ze stanem faktycznym użyć tego terminu do określenia cech produktów.
Gotowy mikrocement – co jest więc powodem użycia tego terminu dla produktów nie posiadających w swoim składzie cementu i jak tłumaczą się producenci takich specyfików?
Zainteresowanie i popularność jaką obecnie cieszy się mikrocement spowodował, że użycie tego terminu jest silnym czynnikiem pro rynkowym i pro marketingowym, wspierającym sprzedaż. Tak mocnym, że dla wielu producentów jest to wystarczające, aby użyć określenia ,,mikrocement” do produktu zupełnie go nieposiadającego.
Gdyby jeszcze taki producent oficjalnie zadeklarował, że wprawdzie używa terminu ,,mikrocement”, ale tak naprawdę jego produkt to mieszanka bezcementowa, oparta na żywicy akrylowej. Niestety niektórzy producenci takich specyfików uparcie twierdzą, że w ich gotowych produktach, który nazywają gotowym mikrocementem, ten składnik tj. cement, jest zawarty w składzie. Na pytanie dlaczego ich mieszanka w takim razie nie wiąże w opakowaniu odpowiadają, że stosują dodatki opóźniające wiązanie cementu, a ponadto produkt jest w szczelnym opakowaniu bez dostępu powietrza. To jak ma wiązać?
Oczywiście jest to nieprawda.
Każdy, kto przynajmniej trochę zna technologię cementu doskonale wie, że cement to spoiwo tzw. hydrauliczne, czyli wiążące pod wpływem wody, a nawet wilgoci. Proces ten przebiega bez dostępu powietrza, w najszczelniejszych pojemnikach, a nawet pod wodą, gdzie powietrza raczej nie ma.
Gotowy mikrocement – zalety i wady produktu
Gotowy mikrocement – zalety
• Łatwość aplikacji.
• Szybkość pracy.
• Równomierność wybarwienia. Cementy natomiast jako produkty naturalne, mogą dawać różne odcienie, smugi i przebarwienia. Akryle są takich naturalnych cech pozbawione.
• Łatwość szlifowania.
• Mniej kurzu podczas obróbki.
• Mniejsza nasiąkliwość w porównaniu do cementów.
• Możliwość łatwego wybarwiania w oparciu o receptury tynków akrylowych,
• Znacznie niższe koszty wytworzenia takiego produktu.
Gotowy mikrocement – wady
• Brak wymiany gazowej, produkt „nieoddychający”.
• Może zawierać bardzo szkodliwe środki biobójcze, które uwalniając się parują całą powierzchnią ściany lub posadzki. Efekt zwielokrotniony przy ogrzewaniu podłogowym.
• Jeżeli producent z uwagi na dbałość o zdrowie użytkowników nie zastosuje środków biobójczych, to wówczas w bardzo krótkim czasie nastąpi szybki rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Odczujemy to szybko na zdrowiu, a przekonamy się o tym naocznie, poprzez zmianę wyglądu powierzchni w ciągu kilku miesięcy.
• Brak naturalnego wyglądu charakterystycznego dla produktów cementowych.
• Znacznie niższa twardość w porównaniu z mikrocementem.
Do niedawna takie gotowe produkty stosowane były wyłącznie jako tynki zewnętrzne na elewację budynków. Nazywano je tynkami akrylowymi. Jednak po zmniejszeniu granulacji zawartego w tynku kruszywa, postanowiono nazwać je gotowymi mikrocementowymi systemami do wewnątrz.
Najważniejsze jest, aby użytkownik był zawsze poinformowany o wszystkich za i przeciw, o składzie surowcowym i możliwych zagrożeniach zdrowotnych. W krótkim czasie wielu nieświadomych inwestorów może odczuć skutki zastosowania „gotowych mikrobetonów” w swoich domach.
Prawdziwy mikrocement, bezpieczeństwo użytkowania i zdrowie użytkowników >>
Zapraszamy do komentarzy i dyskusji. Temat jest ważny, zasługuje na uwagę i analizę, zarówno zwolenników oraz przeciwników.
Treść merytoryczna: Krzysztof Okurowski Technolog Itbud, przygotował Rafał Kuziora.