Beton architektoniczny plamy – dlaczego występują na odlewach ?
Informacje w Artykule: Beton architektoniczny plamy – wyjaśnienie powodów występowania tego zjawiska, dobre praktyki pracy z betonem architektonicznym, cechy gotowych mieszanek.
Występowanie plam zdarza się często niedoświadczonym wykonawcom.
Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Czasami za taki efekt może odpowiadać kilka przyczyn, najczęstsze z nich to:
Użycie zbyt dużej ilości środka antyadhezyjnego
Beton architektoniczny plamy, jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących wykonawców. Środek antyadhezyjny spełnia określoną rolę. Ma tylko i wyłącznie zabezpieczyć formę przed zniszczeniem, wydłużyć jej żywotność oraz ułatwić rozformowanie czyli wyjęcie odlanego elementu betonowego z formy.
Pracując ze środkiem antyadhezyjnym pamiętajmy: używajmy go jak najmniej się da. Najlepszym, najszybszym i najbardziej równomiernym sposobem aplikacji jest jego natrysk cienką mgiełką. Można również jego nadmiar usunąć szmatką z mikrofibry.
Nadmiar środka antyadhezyjnego może pozostawić smugi, plamy i przebarwienia na powierzchni betonu. Będą one niemożliwe do usunięcia. Jeżeli nie musimy chronić formy ponieważ stosujemy jednorazową, starajmy się antyadhezji nie używać.
Użycie niewłaściwego środka antyadhezyjnego
Środek antyadhezyjny oprócz tego, że powinniśmy go używać z umiarem, powinien być też odpowiednio dobrany pod kątem materiału z jakiego wykonana jest forma. Istnieją setki preparatów i producentów, różne rekomendacje oraz przeznaczenia. Dobór właściwego środka antyadhezyjnego zawsze powinna poprzedzić próba zgodności z formą i mieszanką betonową.
Możemy Państwu polecić preparat uniwersalny Wax-D. Środek ten dobrze sprawdza się zarówno przy formie silikonowej, poliuretanowej jak i przy formie laminowanej. Wax-D dobrze współpracuje z gotowymi mieszankami betonu architektonicznego GRC.
Niestarannie oczyszczona i odtłuszczona forma
Praca z betonem architektonicznym czy betonem GRC wymaga stosowania innych praktyk na budowie niż powszechnie przyjęte. Wymaga szczególnie dużej staranności i precyzji, zachowania surowych reżimów technologicznych zarówno co do czystości użytych form jak i składników oraz gotowych mieszanek betonowych.
Użycie niewłaściwej mieszanki betonu architektonicznego
Ogromny wpływ na jakość gotowego wyrobu betonowego ma również dobór odpowiedniego betonu architektonicznego, dobór pod kątem uziarnienia zastosowanych kruszyw, użytych cementów, środków chemicznych tj: polimery, plastyfikatory, przyśpieszacze czy opóźniacze oraz odpowiednich włókien.
Komponując samodzielnie mieszankę betonu architektonicznego lub GRC, powinniśmy dysponować szeroką wiedzą z zakresu technologii betonu lub chemiczną. Niedozwolone jest stosowanie tanich wypełniaczy, którymi są: popioły lotne, żużel wielkopiecowy czy mączki wapienne lub dolomitowe. Dodatki te wpływają na kolorystykę gotowego wyrobu, mogą być źródłem plam i przebarwień. Wpływają również na cechy fizyko-chemiczne wyrobu.
Środki przyśpieszające nie mogą zawierać powszechnie stosowanego w budownictwie chlorku sodu czy wapnia lub innych pochodnych chloru. Związki te działają niszcząco na formy z poliuretanu i silikonu, mogą także powodować korozję zbrojenia. Ma to również niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.
Stosowane w betonie kruszywa powinny być zróżnicowane pod kątem uziarnienia tzw krzywa uziarnienia, powinny być nie reaktywne, alkalio odporne i wolne od zanieczyszczeń organicznych, które po pewnych czasie ulegają rozkładowi w betonie powodując jego niszczenie.
Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i praktyką, dostępem do specjalistycznej chemii, odpowiednich cementów i czystych kruszyw, lepiej pomyśleć o używaniu gotowych, fabrycznie przygotowanych i odpowiednio zoptymalizowanych mieszanek betonu architektonicznego grc.
Dobre praktyki pracy z betonem architektonicznym
- Forma przed wypełnieniem powinna być dokładnie wyczyszczona i odtłuszczona.
- Każde zanieczyszczenie lub zatłuszczenie zostanie odwzorowane na gotowym odlewie.
- Przygotowaną mieszankę staramy się zużyć w możliwie jak najkrótszym czasie.
- Po wypełnieniu formy, całość poddajemy mechanicznemu wibrowaniu. Czas wibrowania wpływa na zagęszczenie materiału (wytrzymałość mechaniczną odlewu) oraz strukturę.
Czytaj więcej o cechach gotowych mieszanek
- Gotowe mieszanki charakteryzują się szeregiem zalet.
- Każda z mieszanek ma ściśle określone cechy.
- Przeznaczona jest dla konkretnych zastosowań.
- Różni się między sobą składem surowcowym.
- Ma zoptymalizowany skład surowcowy.
- Gwarantuje powtarzalność koloru.
- Gwarantuje powtarzalność struktury.
Przedstawiliśmy kilka najczęściej występujących przyczyn powstawania plam i przebarwień na betonie, zalecenia dotyczące dobrych praktyk i cech gotowych mieszanek.
Mamy nadzieję, że nasze sugestie pomogą w wyeliminowaniu tych negatywnych zjawisk.
W przypadku pytań lub wątpliwości, nasz zespół techniczny jest zawsze do dyspozycji.
Skontaktuj się z firmą itBUD »
Treść merytoryczna: Krzysztof Okurowski, przygotował Rafał Kuziora.