Mikrocement to bardzo wszechstronny, funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie materiał budowlany do wykończenia i aranżacji przestrzeni użytkowej. Jest doceniany przez wykonawców, użytkowników i dekoratorów wnętrz.
Mikrocement jest wszechstronny ponieważ możemy go zastosować nie tylko na podłogi i schody, ale także na ściany wewnątrz i na zewnątrz budynków. Użyteczność jest związana z posiadanymi przez ten materiał cechami i właściwościami ważnymi dla użytkownika (klienta końcowego), ale też wykonawcy, architekta i dekoratora wnętrz. Mikrocement położony / natryskiwany na ścianę wewnątrz budynku (tynk architektoniczny), ma grubość zaledwie 2-3 mm i może zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia. Oprócz dużej roli dekoracyjnej, zapewnia też ochronę podłoża na którym się znajduje.
Wykonawca będzie zachęcony tym, że materiał łatwo się przygotowuje do pracy i nakłada na powierzchnię, a sam mikrocement wykazuje bardzo wysoką przyczepność do większości podłoży. Można go kłaść na podłoże mineralne, z betonu, cegieł, płyt cementowo-kartonowych, płyt wiórowych. Także na płytki ceramiczne bez ich zbijania. Zmniejsza to zakres prac, minimalizuje czas i koszty.
Użytkownik doceni wysokie walory dekoracyjne tynku architektonicznego. Dostępne są różne kolory, choć najczęściej wybierane to biały, różne odcienie szarości i platyna. Wybrany przez klienta kolor nie wyblaknie pod wpływem promieni słonecznych. Możemy również nadać warstwie ściennej fakturę powierzchni gładką lub szorstką. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie różnych odcieni barw lub wykonanie tzw. melanżu (nakładanie różnych kolorów i wcieranie ich w siebie). Uzyskujemy w ten sposób abstrakcyjny i niepowtarzalny wygląd ściany.
Wszystko to sprawia, że aranżacje z wykorzystaniem tynku architektonicznego są nowoczesne i eleganckie. Można je także znaleźć w obiektach prestiżowych. Architekci i dekoratorzy wnętrz uwielbiają tak wszechstronne możliwości, które daje zastosowanie mikrocementu. Często wybierają ten materiał w swoich projektach.
Mikrocement w swojej podstawowej formie jest paroprzepuszczalny – ale nie zawsze tego chcemy. W łazience pragniemy zachować szczelność i wersja mikrocementu dedykowana takim pomieszczeniom jest w 100 % szczelna i odporna na wilgoć. Warstwa ścienna z takiego mikrocementu może znajdować się nawet wewnątrz kabiny prysznicowej. Jest odporna na grzyby, pleśnie i glony.
Właściciele często decydują się na stosowanie mikrocementu nie tylko na ścianach, ale i na podłodze. Sprawia to, że design wnętrza staje się jednolity. Inne elementy wystroju w tym meble, są bardziej widoczne. W poniższej aranżacji wysuwa się na bliższy plan ceramika sanitarna, wydzielone miejsce ,,prysznicowe” oraz baterie łazienkowe.
Używając mikrocementu na ścianie, bardzo łatwo osiągnąć tak modny dzisiaj efekt minimalizmu. W tym przypadku warstwa ścienna staje się tłem eksponującym inne elementy wystroju: zaokrąglony design śnieżno-białej umywalki, zimną stal baterii umywalkowej czy zielony, wiosenny kolor grzejnika-wieszaka.
Wszechstronność tynku architektonicznego polega także na tym, że jest to materiał który doskonale łączy się aranżacyjnie z innymi, takimi jak drewno, stal, szkło, ceramika, plecionki itp. Będąc architektem lub dekoratorem wnętrz, jest łatwiej wszystko razem skomponować.
Całościowy, ,,mikrocementowy” wystrój łazienki, który jeszcze raz udowadnia, jak dobrze i harmonijnie ten materia łączy się z innymi. Klasyczna kabina prysznicowa, ceramika sanitarna i drewniane półki na ręczniki. Wszystko na tle ścian i posadzki z mikrocementu.
Kolejny przykład mikrocementu w 100 % wodoodpornego, użytego wewnątrz kabiny prysznicowej zarówno jako warstwa ścienna, jak i na podłodze. Prostsza niż poprzednio i równie funkcjonalna forma kabiny prysznicowej, przedzielona przezroczystą taflą szkła / kompozytu. Kabina nie stanowi czegoś oddzielnego, ale jest zintegrowana z podłogą i ścianami.
Ten sam rodzaj tynku architektonicznego. Zupełnie inna aranżacja łazienki. Szerokie szuflady na wzór jasnego drewna, okrągłe lustro i zieleń. Odczucie świeżości. Wszystko do siebie pasuje.
Tutaj zdecydowano się na nieco inne podejście. Główny akcent aranżacji to szafka umywalkowa w kolorze ciemno niebieskim. Duże okrągłe lustro z dodanym czarnym obramowaniem i dekoracyjne lampy. Elementy wystroju wnętrza dyskretnie integruje w jedną całość mikrocement na ścianie.
Kuchnia utrzymana w podobnej stylistyce, z dużą ilością koloru ciemno niebieskiego i mikrocementem firmy Itbud na ścianach.
Inna inwestycja, przestrzeń wydzielona do odpoczynku. Fantazyjny, abstrakcyjny obraz, nietuzinkowa lampa i tynk architektoniczny na ścianie.
Mikrocement w technologii natryskowej na ścianach w przestrzeni mieszkalnej. Aranżacja, którą śmiało można określić jako ,,artystyczna”. Efekt udało się uzyskać dzięki odpowiednim elementom wystroju wnętrza. Dekoracyjny duży zegar i lustro, metaliczne szerokie listwy wokół drzwi, ciekawe oświetlenie, unikalny fotel. To wszystko na tle mikrocementu na ścianach, który wprowadza pewną surowość w pomieszczeniu.
Mikrocement zastosowany na ściany i połączony z listwami miedzianymi. Razem tworzy to ciekawy efekt wizualny, który jest zależny od ilości i kąta padania światła. Listwy miedziane zwiększają odbicia światła i wprowadzają ,,ognistą” barwę do aranżacji. Wykonanie takiej realizacji wymaga dokładności i staranności.
Mikrocement na ścianę w przestrzeni biurowej, w gabinecie. ,,Przełamuje” dotychczasową stylistykę. Wprowadza nowy akcent, zróżnicowanie w aranżacji. Ściana z tynkiem architektonicznym ma własną fakturę powierzchni, odmienną od innych ścian. Pomieszczenie staje się ciekawsze.
Co zrobić, gdy zdecydujemy się na mikrocement na ścianie, ale część przestrzeni jest zabudowana, a ja chcę mieć wszystko w jednolitej stylistyce? Żaden problem. Meble także można pokryć cienką warstwą mikrocementu. Nawet już zużyte, poobijane fronty mebli mogą zostać odnowione.
Mamy przykład łazienki, zabudowanej różnymi szafami / schowkami z płyt laminowanych. Wszystkie one zostały pokryte 2 mm warstwą mikrocementu, zgodną z aranżacją całego pomieszczenia. Dzięki takiemu wizualnemu ukryciu mebli, cała łazienka zyskała na klarowności i prostocie.
Mikrocement na ścianę w wersji zastosowanej na zewnątrz budynku przy wjeździe do garażu podziemnego. Jest odporny na wymagające i zmienne czynniki środowiska takie jak: częste zmiany temperatury, ulewny deszcz i śnieg, duże nasłonecznienie.
Należy wziąć pod uwagę, że przedstawione przykłady mają charakter unikalny. Nie ma identycznie wyglądających realizacji, nawet przy użyciu tego samego rodzaju materiału i koloru. Inwestycje wykonywane przez różnych wykonawców także będą różnić się od siebie. Realizacja takich prac wymaga doświadczenia, przestrzegania wymogów technologicznych i wiedzy specjalistycznej ekipy wykonawczej.
Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane takimi lub podobnymi realizacjami lub tylko chcące uzyskać informacje. Pomożemy, wyjaśnimy, doradzimy,
Kontakt z naszym Działem Sprzedaży Handlowym >>
W artykule wykorzystano zdjęcia z: plndesign.pl, autor Yassen Hristov, oraz z innych naszych artykułów na blogu.
Przygotował Rafał Kuziora.