Temat mikrocementu lub inaczej mikrobetonu był już wielokrotnie opisywany na naszym blogu. W tym wpisie pragniemy powiedzieć nieco więcej o możliwościach i technikach nałożenia tego materiału na podłoża mineralne i nie tylko. W tym artykule przybliżę Państwu dwie metody nanoszenia mikrocementu oraz różnice w kształtowaniu powierzchni (faktury). Omówię także etapy obróbki naniesionej warstwy, w zależności od metody i oczekiwanego efektu końcowego.
Metody aplikacji mikrocementu
Mikrobeton możemy nanosić na wcześniej przygotowaną powierzchnię dwiema metodami: ręcznie lub maszynowo.
Metoda ręczna polega na nałożeniu dwóch warstw materiału za pomocą narzędzi ręcznych tj. pac stalowych, szpachli, kielni specjalistycznych.
W metodzie mechanicznej do aplikacji warstwy mikrobetonu używamy pneumatycznych pistoletów natryskowych. W tym przypadku w większości prac wystarczy naniesienie jednej warstwy materiału.
Aplikacja mechaniczna
Aplikacja ręczna
Aplikacja ręczna, blat kuchenny
Na jakie powierzchnie, jaka metoda ?
Metoda nakładania ręcznego
Metoda nakładania ręcznego jest bardziej uniwersalna z uwagi na to, że możemy ją zastosować zarówno do powierzchni poziomych: posadzki, blaty, jak i pionowych: ściany, kolumny, elementy meblarskie. Zaleta to łatwość aplikacji i możliwość korekty faktury i wzoru w dłuższym okresie czasu oraz wykonanie dużych powierzchni poziomych, z zachowaniem powtarzalności. W metodzie tej mamy pełną kontrolę nad obrabianą powierzchnią oraz możliwość poprawienia ewentualnych błędów w trakcie aplikacji.
Ręczna aplikacja wymaga nakładania minimum dwóch warstw materiału, przez co mamy duży wpływ na efekt finalny (wzór, faktura, ilość przebarwień). Metoda ręczna jest dlatego zalecana do wykonywania posadzek dekoracyjnych oraz dużych powierzchni poziomych.
Aplikacja ręczna
Metoda nakładania mechanicznego
Aplikacje mechaniczną, czyli natrysk mikrocementu za pomocą pistoletu pneumatycznego stosuje się głównie do powierzchni pionowych, takich jak ściany, filary, konstrukcje z płyt drewnopochodnych oraz skomplikowane elementy meblowe.
W przypadku tej metody, w większości przypadków wystarczy naniesienie jednej warstwy mikrobetonu. Natryśnięty materiał musimy w określonym czasie wyrównać narzędziami ręcznymi np. długą pacą stalową, aby uzyskać pożądany efekt wizualny.
Metoda jest znacznie szybsza w fazie aplikacji, ale wymaga starannego zaplanowania w celu nie dopuszczenia do nadmiernego przeschnięcia materiału, uniemożliwiającego dalszą obróbkę. Z przyczyn technicznych naniesienie natryskiem mikrocementu na posadzkę, obróbka mechaniczna w krótkim czasie i nie pozostawienie widocznych śladów butów, jest po prostu niemożliwa. Znakomicie za to sprawdzi się przy wykonywaniu elementów meblowych lub ścian o powierzchniach nie przekraczających 20 – 25 m2, w jednej płaszczyźnie.
Wady i zalety obu metod
Jak wcześniej wspomniałem, oba sposoby aplikacji wymagają obróbki za pomocą narzędzi ręcznych (pace, szpachle, blichówki). W metodzie natrysku dochodzi konieczność posiadania specjalistycznych urządzeń i pewnych umiejętności technicznych przy ich obsłudze.
Wybór metody aplikacji: zalety i wady
Ręczna metoda aplikacji, zalety:
- łatwość aplikacji,
- uniwersalność (posadzki, ściany, meble),
- możliwość dowolnego kształtowania powierzchni (rysunek, faktura, kolorystyka),
- niski koszt narzędzi,
- podstawowe umiejętności w pracy z materiałami mineralnymi.
Ręczna metoda aplikacji, wady:
- konieczność naniesienia dwóch warstw materiału,
- czas potrzebny do wykonania obu warstw to min. 24 – 30 godz.
Mechaniczna metoda aplikacji, zalety:
- znacznie krótszy czas aplikacji (jedna warstwa) w stosunku do metody ręcznej,
- możliwość uzyskania jednorodnej powierzchni,
- krótszy czas potrzebny na obróbkę końcową (szlifowanie).
Mechaniczna metoda aplikacji, wady:
- konieczność posiadania odpowiedniego oprzyrządowania (kompresor, pistolet),
- brak możliwości zastosowania do wykonywania posadzek,
- możliwość zabrudzenia sąsiednich elementów odpryskami materiału z dyszy pistoletu,
- większe umiejętności techniczne niż w metodzie ręcznej.
Czas wykonania powierzchni z mikrocementu i wybór narzędzi
Czas wykonania powierzchni z mikrocementu jest zależny od powierzchni, na jakiej ją wykonujemy oraz oczywiście metody aplikacji.
W Przypadku aplikacji ręcznej, zalecane jest naniesienie dwóch warstw mikrocementu w określonych odstępach czasowych, zgodnie z zaleceniami producenta. Tę samą grubość warstwy mikrobetonu możemy uzyskać przy jednokrotnej aplikacji metodą natrysku mechanicznego, co w oczywisty sposób skraca czas pracy. Praca z pistoletem natryskowym wymusza na nas również trzymanie się ściśle określonego reżimu technologicznego, który warunkuje przydatność mieszanki do pracy. Szybsze naniesienie mieszanki w metodzie mechanicznej wymusza na nas staranne przygotowanie stanowiska pracy i powierzchni aplikacji.
Czas na wykonania ściany z mikrocementu o tej samej powierzchni, przy metodzie ręcznej będzie prawie dwukrotnie dłuższy.
Pomijając aspekt czasu, metoda ręczna wymaga mniejszej ilości narzędzi i ogranicza się do podstawowych pac, szpachli używanych w budownictwie, mieszadła mechanicznego, wagi i pojemników wymieszania materiału. W przypadku metody natrysku musimy zaopatrzyć się w kompresor o wydajności minimum 200 l/min., ciśnieniu 6 – 8 atmosfer, który będzie współpracował z pistoletem pneumatycznym. Oczywiście i w tej metodzie do końcowej obróbki używamy narzędzi ręcznych.
Narzędzia ręczne
Narzędzia mechaniczne
Czym szlifować powierzchnie
Powierzchnie wykonane zarówno metodą ręczną, jak i mechaniczną, wymagają tych samych urządzeń i materiałów ściernych. W zależności od powierzchni wykonujemy to narzędziami ręcznymi lub mechanicznymi o różnej wydajności. W zależności od pożądanego efektu końcowego, do szlifowania warstwy mikrocementu używamy papierów ściernych o gradacji 40 – 120 lub padów diamentowych o gradacji 50 – 100. Powierzchnie posadzek zaleca się szlifować szlifierkami wolnoobrotowymi z siatkami ściernymi o gradacji 40 – 80. Miejsca ciężko dostępne, szlifujemy ręcznie lub używamy szlifierek rotacyjnych o trójkątnym grocie lub do większych powierzchni, ręcznych szlifierek oscylacyjnych (mimośrodowych).
Szlifowanie posadzki
Końcowe efekty wizualne
Pomimo zastosowania identycznego materiału, w obydwu przypadkach aplikacji efekty końcowe powierzchni, mogą się znacząco różnić. Większą kontrolę nad uzyskaniem jednolitej faktury i kolorystyki mamy w przypadku aplikacji mechanicznej. Aplikacja mechaniczna po obróbce daje zbliżone efekty do naturalnego betonu z widocznymi rakami i porami oraz stosunkowo małą ilością różnic kolorystycznych na obrabianej powierzchni.
Powierzchnia aplikacji ręcznej
Naniesienie materiału metodą ręczną uwydatnia indywidualne cechy operatora, przenosząc rysunek używanego narzędzia na powierzchnię mikrobetonu. Użycie szpachli w końcowym efekcie daje nam różnorakie przekazy z widocznymi pociągnięciami użytego narzędzia np. pacy. W tej metodzie kontrast pomiędzy kolejnymi warstwami i śladami pracy narzędzia jest widoczny, co daje ciekawy efekt dekoracyjny.
Powierzchnia aplikacji mechanicznej
Powierzchnia aplikacji maszynowej
Wpływ umiejętności operatora na efekt końcowy
Praca z mikrocementem jest swoistego rodzaju indywidualnym kreowaniem powierzchni i w obu metodach wymaga posiadania podstawowych umiejętności pracy z materiałami mineralnymi. W zależności od pożądanego efektu, w metodzie ręcznej operator powinien nakładać materiał wykonując ruchy różnokierunkowe, o różnej długości, tak aby rysunek był powtarzalny na całej powierzchni. W metodzie natryskowej, operator dodatkowo musi kontrolować czas, od momentu naniesienia materiału do chwili obróbki ręcznej, aby uzyskać powtarzalny i jednorodny wzór.
Podsumowanie:
informacje zawarte powyżej, metoda na jaką zdecyduje się wykonawca, uzależniona jest od kilku czynników, takich jak:
- miejsce (powierzchnia) nanoszenia mikrocementu,
- dostępność sprzętu i narzędzi,
- limit czasowy,
- umiejętności manualne.
Wybierając metodę aplikacji mikrocementu, musimy dostosować ją do swoich umiejętności oraz możliwości technicznych.
Przygotował: Marek Maciaszek.
Tagi: możliwości aplikacji mikrocementu, możliwości aplikacji mikrobetonu, techniki aplikacji mikrocementu, techniki aplikacji mikrobetonu, aplikacja mikrocementu, aplikacja mikrobetonu.